V kraji se začíná dařit stavebnictví. Scházejí ale větší investice

  8:48
Loňský rok přinesl v Karlovarském kraji mírné oživení stavebnictví. Po několika letech propadu je to sice dobrá zpráva, situace přesto není ani zdaleka růžová. Odborníci upozorňují, že je potřeba hlavně investovat.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle nových předběžných údajů vzrostla základní stavební výroba v kraji během loňského roku o 11,8 procenta, pozitivní čísla přinesl první kvartál letošního roku také v případě dokončených a zahájených bytů. Ubylo pouze stavebních povolení, kterých bylo v prvním čtvrtletí o 7,1 procenta méně.

„Myslím si, že v letošním roce i díky dobré spotřebě domácností, soukromým investicím, které táhnou stavebnictví, devíti větším infrastrukturním akcím a k tomu nějaké železnici, budeme zase na konci roku mluvit o nějakém mírném plusu,“ uvedl Rudolf Borýsek, viceprezident Svazu stavebních podnikatelů v ČR.

Upozornil přitom, že letos na podzim se konají komunální volby. A těší se, až se po nich radnice trochu stabilizují. „Stav je nyní takový, že lze těžko něco vykomunikovat a připravit. Takže po volbách uvidíme a myslím si, že bychom měli všichni tlačit na to, abychom začali investovat,“ podotkl.

Zmínil přitom, že dotace z Evropské unie nejsou tím hlavním. Jde spíše o to, kolik projektů mají radnice připravené v šuplíku.

Například Sokolov by mohl podle odhadů starosty Jana Picky v následujících letech na několika akcích proinvestovat 250 až 300 milionů korun. Poukázal ale na problém, o kterém v poslední době mluví stále více jeho kolegů v kraji. Nejsou totiž firmy. „Máme projekty, máme finance, ale modlíme se, aby se do zakázek vůbec někdo přihlásil. Na současnou situaci je firem málo a mají málo lidí,“ upozornil.

Stavba šaten pro hokejisty musí počkat, nejsou lidi

Sokolov tak pravděpodobně bude muset odložit například plánovanou opravu šaten pro hokejisty na zimním stadionu. Nepříliš potěšující je přitom zájem mladých lidí o obor. Když minulý týden Český svaz stavebních inženýrů pořádal pro střední stavební školy exkurzi na stavbu nové lávky přes horní nádraží, přihlásili se pouze dva studenti.

„Myslím si, že stavebnictví stále moc neláká. Úkolem nás, z odborných společností, je, abychom přispěli svojí činností k tomu, aby se tento trend vylepšoval. Na víc naše síly nestačí,“ řekl Jaroslav Korbelář, předseda oblastní pobočky Českého svazu stavebních inženýrů Karlovy Vary.

Situaci ve stavebnictví by letos mohly zlepšit investice Karlovarského kraje. Třeba stavební úpravy karlovarské porodnice za zhruba 91 milionů korun, stavba obchvatu Mariánských Lázní za zhruba 265 milionů, nové dílny pro rostlinnou výrobu ve Školním statku Cheb za přibližně 23 milionů, rekonstrukce koridoru ostrovského gymnázia za asi 23 milionů a pak také například projekty z oblasti sociální péče. S těmi počítá i krajské město.

„Letos to bude dostavba domova důchodců ve Staré Roli, což je za skoro 80 milionů. Na podzim by měl začít přesun speciální technologie pod Vřídelní kolonádou a druhá etapa její opravy. Stavební práce jsou něco kolem šesti milionů, ty technologické něco kolem 22 milionů,“ uvedl náměstek karlovarského primátora pro investice Čestmír Bruštík.

Dále podle něj půjde o drobnější akce a obnovy památek, jako je obnova střechy Karlovarského městského divadla, Zámecké věže či Goethovy vyhlídky. Ze šuplíku by chtělo město vytáhnout připravovanou opravu Mlýnské kolonády a také Sadové kolonády za zhruba 100 milionů korun.