Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavební zákon prošel, povolovací řízení se zrychlí a zjednoduší

  9:08
Lidem, kteří se rozhodnou postavit dům, by se mohlo díky novele stavebního zákona ulevit. Ta totiž slibuje zjednodušení a zrychlení povolovacího řízení.

Stavební povolení

Novela mimo jiné umožní sloučit územní a stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, které jsou nyní oddělené. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové bude díky novele jednodušší i stavba silnic i dálnic. Podle ní se může doba získávání stavebního povolení, které nyní trvá například deset let, zkrátit na pět let. Co nejrychlejší schválení zákona podporovala i Hospodářská komora ČR, podle které je současný stav neudržitelný.

Zásadní výhrady ke změnám mají naopak nejen ekologové, ale i podnikatelé. Podle nich stavební zákon nepřináší očekávané zjednodušení a zrychlení povolávacích řízení u většiny staveb, pomůže jen malým stavebníkům. Komora tedy požaduje úplně nový zákon, který by reagoval na aktuální potřeby.

Ochráncům přírody pak vadí, že se poslanci svými návrhy snaží ze hry vyšachovat veřejnost s poukazem na to, že neúnosně prodlužuje správní řízení. Podle Českého svazu ochránců přírody znamená rozhodnutí poslanců největší prohru přírody v historii České republiky.

Během projednávání novely, které trvalo jen hodinu a půl, se museli poslanci vypořádat s více než dvěma stovkami pozměňovacích návrhů a hlasovali pro něm více než sedmdesátkrát. Novela nyní míří do Senátu a pokud jím projde, dostane ji k podpisu prezident Zeman.