Sedmnáct kurtů, školné 400 tisíc. V Praze má vyrůst líheň příštích Kvitových

  0:06
Britský investor chce v Praze na Kamýku vybudovat na parcele o velikosti poloviny Václavského náměstí internátní tenisovou střední školu pro 146 dětí. Vedení městské části ani obyvatelům se ale nápad příliš nezamlouvá. Bojí se devastace okolní přírody i zvýšení provozu.

Plánovaná podoba tenisového areálu se školou a internátem, který chce na Kamýku vybudovat britský investor. | foto: MČ Praha 12

Škola pro děti z různých koutů světa, které se chtějí věnovat tenisu na vrcholové úrovni, má stát na dvouhektarovém pozemku v ulici Generála Šišky nedaleko Českého hydrometeorologického ústavu.

Studentům British Tennis Academy má sloužit osm krytých kurtů ve dvou halách, které doplní devět venkovních. Dále investor počítá s vybudováním sedmi učeben, tří tělocvičen, posilovny, parkoviště a kolejí s dvoulůžkovými pokoji. Roční školné vyjde zájemce od 11 do 18 let, pro něž je škola určena, na 400 tisíc korun. Nesportovní vzdělávání pak má zajistit některá z blízkých mezinárodních škol.

„Zařízení bude první svého druhu na světě a bylo navrženo čistě pro tento účel,“ odvětil majitel investorské společnosti Jason Collins na dotaz, zda sportoviště poslouží i veřejnosti.

Ta bude kurty moct využívat omezeně o prázdninách či svátcích. V těchto dnech také chtějí v areálu nabízet dětské tábory či kempy. Projekt dle dostupných informací vyjde celkem na 7 milionů eur.

Projekt by měl být menší, míní starostka

Momentálně úřady posuzují vliv projektu na životní prostředí, současně investor žádá o územní rozhodnutí.

Právě vytipovaná lokalita V Hrobech se příliš nezdá vedení městské části Praha 12, přestože v okolí je atletický ovál, fotbalové hřiště, baseballový stadion a další sportoviště. Bojí se totiž, že ruch v okolí areálu poznamená okolní přírodu.

„K lokalitě máme asi největší výhradu, protože je chráněnou přírodní památkou a areál do ní zasahuje,“ uvedla starostka Prahy 12 Daniela Rázková.

Investor bude muset požádat o výjimku, aby v oblasti mohl stavět. Radnice se navíc obává stavby silnice mezi tenisovou akademií a nedalekou Prague British School, s níž investor také jedná o možné spolupráci. Jason Collins ale podobné spekulace odmítá.

„Aktuálně diskutujeme o budoucí možné spolupráci s několika špičkovými mezinárodními poskytovateli vzdělávání. Vybraný akreditovaný poskytovatel bude garantovat kvalitu výuky dle britského vzdělávacího programu a rádi bychom, aby výuka probíhala v našich učebnách, nebude proto nutné studenty převážet do některé školy poblíž,“ napsal iDNES.cz Collins.

Pokud vše půjde hladce, mohlo by být dle zástupce investora hotovo v roce 2017.

V areálu má v budoucnu najít práci 80 lidí, městská část bude podle investora těžit také například z nárůstu cestovního ruchu či poskytnutých stipendií.

„Tyto benefity byly shledány ze strany občanů i starostky jako zcela nedostatečné. Shodli se na jediném přijatelném benefitu v podobě peněz pro městskou část,“ dodala mluvčí Prahy 12 Ivana Hudcová.

Praha parcely bezplatně vyměnila

O záměru stavby areálu totiž veřejnost minulý týden mohla debatovat přímo s investorem i vedením městské části v Modřanském biografu. Někteří lidé se tam pozastavovali například i nad směnou pozemků, které investor ke stavbě potřebuje.

Zhruba třetinu požadované plochy vlastnila pětice soukromníků, zbytek patřil pražskému magistrátu. Zástupce investora proto zorganizoval s magistrátem směnu, kterou rada a následně i pražské zastupitelstvo loni v září schválilo. Pro tehdy bylo všech 38 přítomných zastupitelů z celkového počtu 63.

Praha tímto krokem se zmíněnou skupinou soukromníků bezúplatně vyměnila své pozemky o velikosti 15,6 tisíce metrů čtverečních, na nichž je možné stavět sportovní zařízení, za jiných 21,7 tisíce metrů dle územního plánu určených zejména k rekreaci. Nabyté pozemky následně soukromníci na základě již uzavřených smluv o smlouvách budoucích prodají investorovi.

„Soukromý vlastník nebyl ochoten prodat pouze jeden pozemek v lokalitě. Trval na prodeji celého balíků pozemků, které v dané lokalitě vlastní. Směna pozemků a posléze odkup od soukromého vlastníka byla jediná možná cesta,“ vysvětlil Collins.

Vedení radnice městské části se chystá zadat kontrolnímu výboru, aby směnu prozkoumal. „MČ Praha 12 dodatečně prověří zákonnost směny pozemků mezi soukromníky a pražským magistrátem, která proběhla v minulém volebním období,“ doplnila Rázková. Pokud by se zjistilo pochybení, zváží trestní oznámení.