Stavbou roku je v Karlovarském kraji lávka přes horní nádraží

  8:38
Nejlepší díla vyhlásilo Regionální stavební sdružení Karlovy Vary, které každoročně pořádá soutěž Stavba roku Karlovarského kraje. V jejím 19. ročníku bodovaly lávky, modernizace nádraží či koridor ostrovského gymnázia.

Lávka přes karlovarské horní nádraží | foto: Regionální stavební sdružení Karlovy Vary

Odborná porota letos coby nejzdařilejší dílo vybrala lávku přes horní nádraží v Karlových Varech. Primátorčin náměstek pro investice Petr Bursík ocenil, že bývalé vedení města našlo odvahu a projekt uskutečnilo.

Fotogalerie

„Je to i další povzbuzení pro naši práci. Věřím, že až bude dokončený také předprostor, bude horní nádraží důstojným místem,“ uvedl. Nová lávka nahradila provizorium, které lidem sloužilo od roku 1972 a bylo na konci své životnosti.

Za karlovarským dílem skončila požární zbrojnice ve Skalné a modernizace staniční části a výpravní budovy horního nádraží. Nejlepším projektem vyhlásila odborná porota opět lávku, ale tentokrát tu pro pěší a cyklisty přes kolejiště nádraží v Chebu.

„Musím říci, že jako jedni z mála máme projekt a máme i peníze. Máme přislíbených 81 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury, a proto doufám, že za dva roky už bude naše lávka soutěžit v kategorii nejlepších staveb,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec.

Vítězství tamní lávky označil za fantastický úspěch, a to vzhledem ke všem peripetiím kolem dotace a složitým majetkovým vztahům, které plán provázely. Nová lávka má spojit Švédský vrch a Maškov s centrem města. Lidé v Chebu díky ní přestanou složitě obíhat nádraží.

Veřejnost hlasovala pro rekonstrukci v ostrovském gymnáziu

Jinak než odborníci viděli nejlepší díla lidé hlasující po internetu. Coby nejlepší stavbu ocenili rekonstrukci koridoru Gymnázia Ostrov. Škola na ni čekala řadu let. Původní spojnice mezi dvěma pavilony byla pověstná tím, že do ní v zimě sněžilo, místy hrozila uklouznutím, v létě se měnila v saunu.

„Vítězství koridoru ostrovského gymnázia je ukázkou toho, z čeho mají všichni projektanti radost. Lidé tuto věc denně užívají, váží si jí a jsou rádi, že funguje,“ řekl krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů.

Nejlepším projektem vybrali lidé lávku přes Ohři ve Svatošských skalách. Ulevit má stávajícímu dřevěnému mostu, který tvoří součást páteřní cyklostezky. Karlovarský kraj chce s její stavbou začít ještě letos. Projektu předcházel dvouletý boj o pozemek, na jehož bezúplatném převodu se hejtmanství dohodlo se zástupci České pošty.

„Na lávku už také máme peníze. Tím, že říkáme, že vyroste ve Svatošských skalách, myslíme kousek za nimi, kde se nachází starý mostní pilíř, který zbouráme,“ upřesnil projektant Jan Procházka.

Stavba Karlovarského kraje

Hodnocení odborné poroty

 • Kategorie stavba
  1. lávka přes horní nádraží v KV
  2. požární zbrojnice Skalná
  3. modernizace železniční stanice K. Vary - staniční část a výpravní budova
 • Čestné uznání
  rekonstrukce objektu LaRitma pro ZUŠ v Aši
 • Kategorie projekt
  lávka pro pěší a cyklisty přes kolejiště nádraží v Chebu

Hlasování veřejnosti

 • Kategorie stavba
  rekonstrukce koridoru Gymnázia Ostrov
 • Kategorie projekt
  lávka přes Ohři ve Svatošských skalách
 • Cena hejtmanky
  rezidence Kosmonautů, K. Vary - Rybáře
 • Cena primátorky
  oprava Goethovy vyhlídky, K. Vary
 • Cena časopisu Stavebnictví
  Lávka přes horní nádraží, K. Vary
 • Projektant roku
  Miroslav Harzer
 • Stavbyvedoucí roku
  Marek Motl
 • Osobnost stavitelství Karlovarského kraje
  Vratislav Baum

Organizátoři letos ve veřejném hlasování sledovali hned několik soubojů. „V kategorii staveb byla dlouho na prvním místě požární zbrojnice ve Skalné, nakonec zvítězila přestavba koridoru Gymnázia Ostrov,“ uvedla manažerka Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary (RSS) Anna Vlášková s tím, že si zřejmě hlasování vzali za své studenti.

V kategorii projektů zase podle ní dlouho vedla lávka v Chebu a v těsném závěsu byla lávka ve Svatošských skalách. „Ta nakonec zvítězila o pouhé tři hlasy,“ doplnila manažerka.

Lidé v letošním roce poslali celkem 5 177 hlasů, platných a ověřených bylo 4 227. Podle Petra Lněničky, který se o hlasování stará, se 19. ročník obešel bez mazání. „Stalo se nám to poprvé,“ uvedl.

Podle členů RSS oživení, kterým loni procházelo stavebnictví v regionu, pokračuje i nadále, starosti jim ale dělá bytová výstavba. Český statistický úřad uvedl, že v loňském roce vzrostla zdejší základní stavební výroba o téměř 28 procent. V prvním čtvrtletí stoupl počet dokončených bytů o 46,2 procenta, ubylo ale zahájených bytů a stavebních povolení.

„V Karlovarském kraji byla v 1. čtvrtletí roku 2019 zahájena výstavba celkem 120 bytů, což je o 54 bytů, tedy o 31 procent méně než v roce 2018. Jde současně o největší pokles počtu zahájených bytů v rámci celé České republiky,“ informovali statistici.