Brodské náměstí se ve vedrech mění v koupaliště, části místních to vadí

  8:38
Město Havlíčkův Brod má své nové neoficiální koupaliště. Změnilo se v něj Smetanovo náměstí v centru města. Při současných vedrech děti dovádějí u fontán a potůčku, který přes náměstí vede. Ne všichni to vítají. Nová úprava Smetanova náměstí se stala Stavbou kraje Vysočina roku 2018.

Vhodné místo pro život, množství zeleně a velkým plusem jsou vodní prvky. Tak zněl rezultát odborné poroty, která Smetanovo náměstí v kategorii Dopravní stavby a veřejná prostranství umístila na první pozici.

Travnaté plochy obyvatelé využívají ke krátkodobé relaxaci. Celým parkem protéká mělký potok, který nabízí snadné osvěžení v letních měsících.

„Smetanovo náměstí výrazně ožilo a v těchto parných dnech se těší velké oblibě veřejnosti, čímž plní svůj účel,“ konstatoval brodský místostarosta Libor Honzárek.

Jenže podle některých je té obliby až moc. V parných letních dnech se v potoce i u fontán cákají děti. Jejich maminky si na trávníku rozloží deky a náměstí tak funguje jako neoficiální koupaliště.

Za případná zranění nechce město nést žádnou zodpovědnost

„Včera jsem tam seděla a dost mi to vadilo. Nikdy bych tohle svým dětem nedovolila. Copak je to normální? Kde je oáza klidu, když tam vřeští jeden přes druhého,“ postěžovala si na sociálních sítích Michaela Fejtová.

„V jiných městech je za takové jednání pokuta. V centru města je to super podívaná pro pedofily,“ přidává se Petr Ondráček. Mnohé malé děti totiž ve vodě skotačí jen ve spodním prádle, některé úplně nahé.

Že to občas děti i rodiče přehánějí, naznala i radnice. „Je třeba si uvědomit, že náměstí není koupaliště. Není tam žádný plavčík, je tam beton s ostrými hranami. Jestliže se tam někdo zraní, neponese za to město žádnou zodpovědnost,“ vzkázal Honzárek.

Lidé už v betonovém korytu našli třeba střepy z rozbité lahve. A voda pochází ze studny a není nijak speciálně upravována.

Většina lidí vodu na náměstí přivítala, děti jim nevadí

Pro lehké osvěžení v parných dnech má ale vedení města pochopení. Ostatně, s tím úmyslem byla nová podoba náměstí vybírána. Smetanovo náměstí se podle představ architekta mělo stát opakem náměstí Havlíčkova, tedy zelenou oázou, kde by lidé našli kus přírody a osvěžení.

Většině obyvatel, alespoň podle diskusí, se náměstí líbí. Proti koupání dětí nic nemají. „To, že se budou na Smetaňáku cachtat děti, muselo snad být jasné naprosto každému už od momentu, kdy viděl projekt,“ podotkla například Blanka Lednická.

„Super, konečně něco pro lidi. Náměstí žije, je tam spousta lidí a dětí. Komu vadí dětský jásot, tomu vadí asi vše. Určitě je to lepší než vyprahlá a sálající betonová poušť. Za mne velká pochvala,“ uznala i Marcela Černá.

Jediné, co většině lidí na Smetanově náměstí vadí, je absence vzrostlejších stromů. Většina jich při rekonstrukci byla pokácena, zůstal prakticky jen jeden uprostřed náměstí. Obyvatelé by uvítali více stínu.

„Kácet krásné stromy je trestuhodné. To mi vadí hodně,“ napsala Milena Knobová.

Na trávník nebudou smět psi, majitelé po nich vždy neuklidí

Jeden nový zákaz na Smetanově náměstí ale v nejbližší době přece jen přibude. Bude se týkat pobíhání a venčení psů na trávnících.

„Už od prvních dní s tím máme špatné zkušenosti,“ konstatoval Honzárek. „Trávník je koncipován jako pobytový, třeba pro piknik. Ne každý majitel ale po svém psu uklidí. Proto nechceme, aby psi na trávník běhali,“ pravil místostarosta.

Novou podobu nechalo město Smetanovu náměstí vtisknout loni. Postupně byla vytvořena síť nových cest, u obchodního domu byly zbudovány bezbariérové přístupy. Obnovy doznala také zeleň v parku a uprostřed náměstí se objevily nové vodní prvky. Z jedné fontány do druhé proudí betonovým korytem potok. Voda tvoří uzavřený oběh, je čerpána ze studny ve spodní části náměstí.

„Šlo o jednu z největších investičních akcí loňského roku v hodnotě zhruba 30 milionů korun. Na náměstí se snoubí prvky architektury s výrazným uplatněním zeleně a vodních prvků. Především díky tomuto netradičnímu pojetí získalo náměstí titul Stavba Kraje Vysočina,“ doplnil místostarosta Honzárek.

Loňská revitalizace navázala na práce z roku 2015, kdy byla upravena východní část a Havlíčkova ulička. Vznikla zde nová komunikace a částečná pěší zóna. V budoucnu by město ještě rádo upravilo vrchní část před základní uměleckou školou, kde je parkoviště a kam byla přesunuta tržnice.