Státní svátky tentokrát nechají obchody otevřené!

  9:00
Otevírací doba obchodů o státních svátcích je matoucí. Ukázala to anketa Rádia Impuls v pražských supermarketech. Velká část oslovených si nebyla jistá, jestli na den slovanských věrozvěstů a na upálení Jana Husa připadá zákaz prodeje ve velkých obchodech, nebo ne.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stanislav HonzíkMAFRA

Informaci si museli lidé buď vyhledat, nebo jen tipují. „Já bych řekla, že bude zavřeno,“ říká náhodně oslovená zákaznice vysočanského hypermarketu. „Ne, ne, teď to bude otevřené, četla jsem to na internetu,“ opravuje ji záhy její kamarádka. Většinou se lidé shodují na tom, že informaci o zákazu prodeje ve velkých obchodech nedokážou z ničeho vyvodit. „Bylo by dobré, aby lidé věděli, o kterých svátcích zůstává otevřeno a kdy se velké obchody uzavírají, protože je v tom opravdu chaos,“ přiznává otevřeně další z nakupujících.

I tak lze najít lidi, kteří jsou o provozní době skálopevně přesvědčení. Jde třeba o samotné zaměstnance hypermarketů, nebo ty, kteří už si otevírací dobu hledali. „Už jsem četl, že bude otevřeno,“ řekl na mikrofon mladý teenager.

Dnes i zítra tedy zůstanou obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních otevřené. Omezení kromě těchto dnů neplatí taky pro Velký pátek, 1. květen a 17. listopad.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: