Zapomenutý pozemek po sudetských Němcích má po desítkách let majitele

  11:58
Stát skrze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových řeší občas kuriózní záležitosti. Úředníci orlickoústeckého pracoviště se museli nedávno rozhodnout, jak po téměř tři čtvrtě století od konce války naloží se zapomenutým pozemkem po odsunutých sudetských Němcích.

Pozemek v Knapovci na Orlickoústecku, který byl donedávna zapsaný na odsunuté Němce. | foto: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Staré rány musel úřad žehlit na začátku roku v Knapovci na Orlickoústecku. Pozemek o výměře 166 metrů čtverečních dlouho nikoho nezajímal.

„Pracovníci zjistili v rámci své činnosti, že veranda postavená u rodinného domu se nachází na části pozemku zapsaného na nedostatečně identifikovaného vlastníka,“ sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

Až po prověření dokladů a listin úředníci zjistili, že se jednalo o pozemek, který byl součástí bývalého mlýna, který byl zkonfiskován na základě Benešových dekretů v roce 1945. Pozemek tak zůstal zapsaný na původního německého majitele do dnešních dnů.

Fotogalerie

Čistě formálně tak stát přišel k pozemku na základě prezidentských dekretů až po téměř 75 letech od začátku jejich účinnosti.

„Vzhledem k tomu, že majetek nabyl stát, byl pozemek zapsán pro Českou republiku,“ dodal Radek Ležatka.

Úředníci ÚZSVM ihned začali jednat o prodeji pozemku. Zájem o něj nakonec projevil majitel sousedního domu, který pozemek koupil za 85 tisíc korun.

Úředníci se zabývají kovovým boxerem i pendrekem

Není to v posledních dnech jediný zajímavý případ, se kterým se musí úředníci státního úřadu popasovat. Státu totiž často připadnou věci z trestné činnosti.

Naposledy ÚZSVM získal kovový boxer a údernou zbraň tonfu na základě rozsudku Okresního soudu ve Svitavách, který je zabavil odsouzenému za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

„Kovový boxer, který se používá jako obranná pomůcka, a tonfa, používaná jako tréninková pomůcka, ale i jako policejní úderná ruční zbraň, budou nabídnuty ostatním státním institucím,“ doplnil mluvčí ÚZSVM, pod který spadá i pobočka ve Svitavách.

Pokud žádná ze složek státu neprojeví o donucovací prostředky zájem, budou předměty nabízeny prostřednictvím elektronického aukčního systému na webu úřadu.

Autor: