Stát prohrál první bitvu v boji o 57 milionů za komplex budov v Liberci

  11:04
Stát prohrál první kolo souboje s jednou z dceřiných firem holdingu S Group, do něhož patří i společnost Syner. U soudu žaluje společnost Elite Office Park o 57 milionů korun kvůli koupi budovy bývalého Elitronu.

Budova někdejšího Elitronu v centru Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stát budovu před lety koupil od společnosti Elite Office Park za sto milionů korun, aby v ní zřídil sídlo úřadu práce. Nyní ale u soudu tvrdí, že budovu nabyl za částku, která byla ve znaleckém posudku určena chybně, a smlouva je neplatná. Elite Office Park to ale odmítá.

Společnosti dal nyní za pravdu okresní soud, který žalobu zamítl. V kauze si obě strany nechaly vypracovat posudky, další nechal vyhotovit i soud.

„Nebylo zjištěno žádné významné pochybení, že by cena byla stanovena špatně,“ zdůvodnil zamítnutí žaloby soudce Pavel Preisler.

Rozdíl posudku a kupní ceny je 57 milionů

Jednou ze zásadních otázek soudního sporu je, zda se jedná o budovu pro výrobu, nebo kancelářský objekt. Stát ji vnímá jako kancelářský objekt, kde je podle posudku cena nižší. Rozdíl mezi kupní cenou a cenou podle znaleckého posudku státu je 57 milionů. Částku proto stát soudně vymáhá. Proti rozsudku se už odvolal.

„S rozhodnutím soudu prvého stupně nesouhlasíme,“ řekl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

„Elite Office Park, a.s. prodala bývalou budovu Elitronu na základě intenzivního zájmu ze strany kupujícího, kterým je Úřad práce ČR. Ten přišel se znaleckým ohodnocením objektu a poté z nám neznámých důvodů změnil své priority. Nyní soud prvního stupně rozhodl, byť zatím nepravomocně, v souladu s naším očekáváním o zamítnutí žaloby v plném rozsahu,“ komentoval probíhající spor Ondřej Paclt, mluvčí S Group Holding.

Úřad práce sídlí od roku 2008 v pronajaté výškové budově S Tower. V ní měsíčně platí 798 tisíc korun. O přesun úředníků do Elitronu stojí nejen kvůli úspoře, ale také proto, že stávající budova nevyhovuje dispozičně.

Elitron ale musí projít rekonstrukcí. Původně se měla na opravě za 130 milionů korun spolupodílet Evropská unie. Kvůli administrativním chybám ale stát o evropskou dotaci přišel.

Budova je dnes bez využití, úřad práce musí zajišťovat údržbu a ostrahu. Loni také nechal za 300 tisíc korun částečně opravit střechu.

Cena opravy budovy se odhaduje na 150 milionů

Navzdory promarněné šanci na dotaci a probíhajícímu soudnímu řízení práce na přípravě rekonstrukce běží. „Pracuje se na projektové dokumentaci na rekonstrukci objektu. Ta by měla být zpracována do konce roku 2017,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „Reálné přestěhování je závislé na průběhu stavebního řízení a na výběrovém řízení na dodavatele stavby,“ přiblížila mluvčí.

Předběžná cena opravy je 150 milionů korun. „Pevně stanovené náklady budou vycházet až ze zpracované projektové dokumentace a z výsledku výběrového řízení na dodavatele stavby,“ upřesnila Kateřina Beránková. Dispozice budovy podle ní umožňuje vytvoření přepážkových pracovišť na agendě hmotné nouze. Tím se podle mluvčí Beránkové podaří zajistit větší bezpečnost zaměstnanců i klientů.

Celkem 256 zaměstnanců působících na krajské pobočce úřadu práce v Liberci obsluhuje zhruba osm tisíc klientů a stovky zaměstnavatelů.

Podle vypracované studie se mají do budovy přemístit zaměstnanci krajské pobočky úřadu práce, pracovníci z Kontaktního pracoviště v Liberci a z oblastního pracoviště Státní inspekce bezpečnosti práce. Má to snížit náklady.

„Bonusem pak bude komfortnější a rozšířená nabídka služeb pro klienty,“ dodala mluvčí Beránková.

Autor: