Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát přispěje 35 milionů na školní obědy pro chudé

  9:18
V příštím roce by na pořízení obědů pro děti od tří do patnácti let, jejichž rodiče nemají na zaplacení stravování, mohlo putovat 35 milionů korun. Tuto pomoc mohou dostat děti z mateřských a základních škol i víceletých gymnázií. Příspěvek se bude týkat rodin ze všech krajů, které pobírají dávky přes čtvrt roku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Projekt, který se prozatím zaměřoval pouze na čtyři kraje, pokračuje již třetím rokem. V současném školním roce dostává obědy v asi dvou stovkách škol asi 3 400 dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí prozatím vydalo zhruba 19 milionů korun, dotace pro chudší děti poskytuje i ministerstvo školství, které pro letošní rok vyčlenilo 30 milionů korun. O peníze mohly žádat neziskové organizace. Celkem 29,75 milionu ze sumy poskytne Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) a 5,25 milionu český rozpočet.

O podporu ministerstva práce mohou kraje žádat do konce října. Pokud podají žádost do konce května, získají finance na pořízení obědů na celý školní rok. Při pozdějším přihlášení půjdou peníze na stravování ve druhém pololetí.

Školy, které se do tohoto projektu zapojí, uzavírají s krajem smlouvu o partnerství. Rodiče dětí, které navštěvují tyto školy, si od úřadu práce obstarají potvrzení o pobírání dávek v hmotné nouzi, děti pak doklad odevzdají ve škole, na základě toho pak dostanou stravu zdarma.

Ministerstvo práce je připraveno uvolnit i další peníze, pokud by byl o obědy pro žáky zájem. Díky operačnímu programu potravinové a materiální pomoci, kam plynou prostředky z evropského fondu FEAD, může Česká republika od roku 2014 do roku 2020 získat na pomoc lidem v nouzi až 400 milionů korun.

Do projektu se v loňském roce v prvním pololetí zapojilo 890 škol z celé České republiky, obědy dostávalo přes 4 500 dětí. Resort nyní zjišťuje možnosti dalšího rozšíření podpory, aby stravování mělo více dětí.

Ministerstvo zdůrazňuje, že pro zajištění školních obědů není možné kombinovat různé programy. Pokud se škola zapojí do jednoho projektu, nemůže už na stravování využít jiné dotace.