Stát plánuje velké srovnání kvality nemocnic

  9:34
Ústav zdravotnických informací a statistiky dokončuje analýzu, ze které bude jasné, jak si vedou jednotlivé nemocnice ve srovnání s ostatními zařízeními. Lékaře chce o výsledcích informovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Ústav zdravotnických informací a statistiky získával data posledních osm let a vytvořil podrobné analýzy. Díky nim dokáže přesně říci, kde se jak léčí, například které nemocnice musí pacienta opakovaně operovat kvůli komplikacím nebo kde je vyšší pravděpodobnost infekcí. Tyto informace chce rozeslat nemocnicím, aby měly zpětnou vazbu a viděli, jak jsou na tom ve srovnání s ostatními nemocnicemi.

Pokud vedení nemocnice díky výsledkům uvidí, že je v některých oblastech výrazně horší než jiné v republice, bude moci udělat patřičné kroky k nápravě. Náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula doplňuje, že pokud v tomto případě vedení nezareaguje dostatečně rychle, bude ji úřad moci potrestat.

Kromě toho plánuje vedení resortu novelu zákona, která dovolí zveřejňovat data adresně, a jednotlivé nemocnice díky tomu budou nově vědět, jakou kvalitu nabízí jejich konkurenti. Do té doby musí být data částečně zalepená, současná legislativa totiž zveřejnění informací nedovoluje. Novela by měla být hotová v lednu příštího roku.

S daty se ale podle Prymuly musí nakládat opatrně, mohla by totiž napáchat více škody než užitku.