Stát chce nalákat mladé lidi na venkov! Zabrat by mohly výhodné půjčky.

  9:00
Stát chce pomoci mladým rodinám s bydlením. Od léta plánuje poskytovat až dvoumilionové půjčky manželům do 36 let. Peníze mají směřovat na nákup bytu nebo rekonstrukci. Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, což je také maximální doba splácení. Bankovní domy se kvůli tomu úbytku zájmů o hypotéky neobávají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zvýhodněné půjčky od státu odstartují o prázdninách! Rádiu Impuls to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Podle jejího návrhu by mohl stát půjčovat manželům do 36 let až 2 miliony korun na nákup nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Úvěr má podpořit hlavně rodiny na venkově. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová Rádiu Impuls řekla, že výše půjčené částky se bude určovat individuálně. „Záleží na kupní ceně nebo projektu s tím, že ten zvýhodněný úvěr může dosahovat až maximálně výše 85 procent základu. To znamená, že pokud by žadatel chtěl dosáhnout na maximální výši dvou milionů, tak hodnota toho rodinného domu nebo bytu musí být někde okolo dvou a půl milionu.“

Tak levné bydlení ale ve městech nenajdete. Sama ministryně Dostálová to přiznává. „My samozřejmě necílíme na velká města. My se snažíme i z pohledu regionálního rozvoje mladé lidi nalákat do venkovských oblastí a tam rozhodně tyto částky dostačující jsou.“ Státní úvěr je možné kombinovat s další půjčkou od banky. Mladé páry budou moci o peníze žádat nejpozději od srpna, kdy by měla návrh schválit vláda.

Zvýhodněné úvěry české banky za konkurenční produkt nepovažují. Například mluvčí České spořitelny Filip Hrubý si nemyslí, že by kvůli tomu klesl zájem o hypotéky. „Půjčky Státního fondu rozvoje bydlení uspokojí maximálně stovky klientů, což je nesrovnatelně menší množství, než jsou statisíce hypotéky, které každý rok poskytnou banky.“ Podobně na dotaz Rádia Impuls reagovala také mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. „Pro nás to určitě není konkurence,“ uvedla s tím, že je úvěr od státu dobrým doplňkem pro mladé rodiny. „Považujeme to za pozitivní věc,“ doplnila Kopecká.

Poslechněte si rozhovor Tomáše Kabáta s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou.