Starostka se po dvaceti letech strachovala o křeslo, vítěz jí ho přenechá

  14:36
Irena Burešová bude i další čtyři roky starostkou Přelouče na Pardubicku. Jednašedesátiletou političku z ODS sice na preferenční hlasy porazil místostarosta Ivan Moravec, k výměně kanceláří a funkcí to ovšem nepovede.

Irena Burešová může vést Přelouč šesté volební období. Snímek je z návštěvy prezidenta Miloše Zemana, uprostřed stojí pardubický hejtman Martin Netolický. | foto: Jaroslav Hubený, MF DNES

Bývalá obchodnice s drogistickým zbožím očekávala výsledek letošních komunálních voleb s obavami. Ačkoli získala při těch minulých nejvíce preferenčních hlasů, zvítězilo před čtyřmi lety v Přelouči hnutí ANO a Burešová se musela spoléhat na to, že koalici vytvoří s obvyklými partnery - nezávislými místostarosty Ivana Moravce a sociálními demokraty. 

A přestože nyní v rodišti herce Františka Filipovského získal více preferenčních hlasů Ivan Moravec a jeho strana byla o procento lepší, zůstane Burešová i nadále první ženou radnice.

„Ani na chvilku jsem neuvažoval, že bych se stal starostou. Za ty roky už mám srovnáno v hlavě, co je pro město nejlepší,“ řekl vítěz voleb Ivan Moravec.

A tak se starostkou pošesté v řadě stane Irena Burešová. 

Výsledky voleb v Pardubickém kraji zde

„Po minulých volbách jsem nepočítala příliš s úspěchem. Čekala jsem, že ANO bude mít lepší výsledek. A letos se nám podařilo získat větší mandát než minule,“ konstatovala politička, která celou dobu kandiduje za ODS.

„Po pádu Nečasovy vlády jsem byla rozladěná a zvažovala, že z ODS odejdu. Pak jsem si ale řekla, že kdyby takhle uvažoval každý, je to zbabělé a vše jsem si rozmyslela. Teď jsem ráda, že jsem zůstala. Z ODS odešli kmotři, strana se ozdravila a vzkvétá,“ dodala první žena Přelouče.