Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

  10:00,  aktualizováno  11:56
Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní straně. KDU-ČSL totiž vymění za vlastní politické uskupení Praha Sobě, které bude složené z lidí z občanských hnutí a aktivistů. Svůj záměr představil v úterý na schodech pražského magistrátu.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský. | foto: MČ Praha 7Metro.cz

Na co v politice dosud sáhl, dopadlo v jeho prospěch. Před třemi roky drtivě zvítězil ve volbách v Praze 7. Získal přes 43 procent hlasů, což se jinému uskupení v metropoli nepodařilo. Během let se stal nejoblíbenějším starostou ze všech městských částí, což letos zúročil ve volbách do Poslanecké sněmovny. Díky preferenčním hlasům se stal jediným lidoveckým poslancem za hlavní město. 

Jan Čižinský

  • Učitel historie a latiny, od roku 2003 je členem KDU-ČSL. 
  • Letos v říjnu byl zvolen poslancem, starostou Prahy 7 a zastupitelem na radnici hlavního města je od října 2014. 
  • Na městské části se proslavil bojem proti výstavbě předražené radnice bývalým vedením Prahy 7. 
  • Podle průzkumů je nejoblíbenějším starostou ze všech městských částí v Praze.

Nyní stojí Jan Čižinský z KDU-ČSL před další politickou výzvou. Dobýt magistrát a řetěz starosty vyměnit za primátorský.

MF DNES ze šesti důvěryhodných zdrojů zjistila, že do komunálních voleb v příštím roce chce na magistrát kandidovat za vlastní politické uskupení, které má být vyjma něj nestranické. Místo politiků se na kandidátce mají objevit lidé z občanských sdružení a aktivisté.

Šlo by o stejný model, na kterém Čižinský postavil kandidátku hnutí „Praha 7 sobě“ v roce 2014 při komunálních volbách v sedmé městské části. Nyní by se uskupení možná jmenovalo „Praha sobě“ a lidovecký poslanec by byl jeho lídrem.

Sám Čižinský nechce informace MF DNES příliš komentovat. „Je pravda, že za mnou chodí aktivní lidé, kteří by měli chuť do něčeho takového jít. Zatím to ale není na pořadu dne,“ říkal MF DNES poslední dva týdny. Ani v pondělí neprozradil nic konkrétního s odkazem na dnešní tiskovou konferenci.

Více aktivista než lidovec

Že Čižinský půjde proti vlastní straně, v pondělí MF DNES potvrdil předseda  pražských lidovců Jan Wolf. „Nadále zůstane členem KDU-ČSL, ale svým uskupením bude moci oslovit další část voličstva, která by jinak k volbám třeba nešla nebo nevolila naši stranu,“ řekl Wolf. Podle něj je stejně starosta Prahy 7 veřejností brán více jako aktivista než lidovec, a proto straně nesebere hlasy konzervativních voličů.

Svoji iniciativu nakonec Čižinský představil v úterý dopoledne na schodech pražského magistrátu, kde vystoupil s celým týmem. Ten se skládá ze zastupitelky Prahy 7 Hany Třeštíkové, spoluzakladatele občanských iniciativ Prázdné domy, nebo Libeňský most nebourat nerozšiřovat Petra Zemana, architekta Petry Kučery a z radní pro územní rozvoj Prahy 7 Lenky Burgerové.

Zároveň začal se sběrem podpisů, aby mohl vytvořit nezávislou kandidátní listinu. Tím pádem podle zákona musí sehnat podpisy sedmi procent obyvatel metropole, což je přes 90 tisíc osob. Nabízí se ještě možnost, že by založil celostátní politickou stranu, které paradoxně stačí pro vznik tisíc podpisů. Jenže takový postup by pražští lidovci brali jako zradu.

„Kdyby se to stalo, porušil by dohody a zaniká mu členství ve straně,“ sdělil Wolf. Sběr necelé stovky tisíc podpisů tak může skončit nezdarem Čižinského. Jde totiž o větší množství, než které museli získat kandidáti na prezidenta v celé republice. Kupříkladu Michal Horáček sehnal 86 tisíc podpisů na své petice, Jiří Drahoš 140 tisíc. Sběr podpisů ale lze využít jako vhodnou předvolební kampaň

Pokud by Čižinský neuspěl, nemá do KDU-ČSL zavřené dveře, jen by asi dostal na kandidátce spodní místo a musel by se spolehnout, že ho lidé vykroužkují nahoru. Riziko vlastního uskupení se mu na druhou stranu může vyplatit.

„Voliči ve velkých městech poptávají lokální kandidátky. Potřebují však na nich osobnosti. Stavět kandidátku 65 osob jen na Čižinském nejde. Je třeba tým výrazných lidí, na kterém, předpokládám, pracuje, když má ambici dostat se na magistrát,“ uvedl ředitel Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK Petr Jüptner.

V samotných volbách bude podle něho záležet, kolik dalších lokálních uskupení bude o magistrát usilovat. Podobné voliče totiž mohou zaujmout i strany, které jsou součástí Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN). Právě z koalice se ozývají hlasy, že sólo projekt starosty Prahy 7 je předzvěstí jejího konce.

Béčko se partnerům nelíbí

„Měli by si udělat pořádek ve vlastních řadách. Není logické, aby si KDU dělalo svoje béčko,“ míní předseda pražských Starostů a nezávislých Petr Hlubuček. Zda by s „oficiálními“ lidovci šlo hnutí STAN do koalice, nechtěl Hlubuček říct. Věc začne řešit, až bude vše veřejně představeno.

Šťastní nejsou ani Zelení, kteří usilují o to, aby Trojkoalice v současném složení šla do voleb i za rok. „Nevím, jak chtějí dělat kampaň, kde na ni chtějí vzít peníze,“ řekl předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský s tím, že další uskupení cílící na podobné voliče nemusí být problém. V komunálních volbách totiž mohou lidé hlasovat pro více stran najednou.

Celá akce Čižinského by tak mohla v důsledku nejvíce uškodit samotné KDU-ČSL, se kterou by bez její nejvýraznější tváře nemusely jít další strany do koalice. „Kdyby šli lidovci samostatně, mohou mít problém, protože v Praze nemají tak velkou podporu,“ podotkl Jüptner.