Starosta Chrudimi odešel do opozice po 28 letech, vlády se ujalo ANO

  15:22
Chrudim má nové vedení města, které lze charakterizovat jediným slovem: změna. Dlouholetý místostarosta a starosta Petr Řezníček usedl do opoziční lavice po 28 letech.

Nový starosta Chrudimi František Pilný. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nová koalice ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD v čele s novým starostou Františkem Pilným zvoleným za ANO se moci ujala v pondělí. Třebaže má na papíře pouhou většinu jediného hlasu, ve skutečnosti bude mnohem silnější. Zatím se totiž zdá, že může počítat s tichou podporou dvou komunistů, kteří hlasovali společně s novou radniční koalicí.

Dlouholetý starosta Petr Řezníček ze SNK ED upozornil, že přitom minimálně Chrudimáci před volbami spojenectví s KSČM odmítali.

„Slyšeli jsme ne s KSČM. Jak snadno a lehce se na takový slib a prohlášení zapomíná,“ uvedl Řezníček.

Novými místostarosty byli zvoleni Petr Lichtenberg (Chrudimáci) Pavel Štěpánek a Aleš Nunvář (Piráti), všichni shodně šestnácti hlasy z 27.

„Je to velká změna pro Chrudim. Pevně věřím, že ne k horšímu,“ uvedl místostarosta Aleš Nunvář.

Nové vedení Chrudimi

Starosta: František Pilný (ANO)

První místostarosta: Petr Lichtenberg (Chrudimáci)

Neuvolnění místostarostové: Aleš Nunvář a Pavel Štěpánek (oba Piráti)

Radní: Jan Axmann (ANO), Jiří Koblasa (ANO), Vladislava Michalová (Chrudimáci), Josef Káles (Chrudimáci), Tomáš Vondráček (ČSSD)

Koalice ANO, Chrudimáků, Pirátů a ČSSD má 14 z 27 hlasů v chrudimském zastupitelstvu.

Nikdo neví, co přesně se od nové koalice dá čekat. Chrudimáci chtějí šetrné hospodaření, ANO velké investice, Piráti totální otevřenost, ČSSD chce „být u toho“. Spojuje je ale odpor k dosavadnímu vedení, jehož ikonou byl Petr Řezníček.

Výsledkem je programové prohlášení, které slibuje, že město zavede mimo jiné startovací byty pro mladé a postaví nafukovací halu. Nebude zvyšovat daň z nemovitosti ani poplatek za likvidaci odpadu. Zadlužení nezvýší. Rozhodnutí o velkých investicích patrně bude předcházet referendum.