Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staroměstský orloj se na několik měsíců zastavil

  9:00
Rekonstrukce Staroměstské radnice pokračuje a další její etapa se týká orloje. Orloj se dnes kvůli rekonstrukci zastavil v 9 hodin ráno a nyní začíná příprava na demontáž.
Staroměstský orloj

Staroměstský orloj | foto: PR.Konektor

Nejprve je nutné veškeré díly označit a sepsat a, protože se jedná o složitý stroj, příprava zabere několik dní až týden. Poté bude stroj postupně demontován a po částech převezen do dílen k restaurování. Oprava orloje bude trvat pět až šest měsíců.

„Staroměstský orloj patří mezi pražské symboly, které najdeme snad ve všech cestopisech a průvodcích po našem hlavním městě. V současné době však probíhá kompletní rekonstrukce Staroměstské radnice, poprvé od druhé světové války, kdy byla většina radničního komplexu zničena a zbytek byl patrně kvůli nedostatku času a finančních prostředků restaurován na dnešní poměry nepříliš kvalitně. S přihlédnutím k historické hodnotě a komplexnosti orloje bude oprava trvat až půl roku. Je to však nezbytný a zodpovědný krok, který jej zachová pro budoucí generace. Těším se, až se společně sejdeme při jeho znovuzprovoznění před začátkem letních prázdnin,“ uvedl radní Jan Wolf.

Orloj by měl být nahrazen velkoplošnou obrazovkou. Ta by se místo orloje mohla objevit až po jeho kompletní demontáži zhruba za měsíc. Zatím Magistrát hl. m. Prahy jedná s dodavatelem obrazovky a dokud není uzavřena smlouva, jde o možnou variantu.

Restaurování stroje orloje a apoštolů, včetně dřevěných plastik na líci orloje, bude stát zhruba 7,4 milionu korun (bez DPH). Další 2 miliony korun bude stát výroba nového kalendária, malba astrolábu a dvířek apoštolů.

Další informace, fotografie a zajímavosti na webu rekonstrukceradnice.praha.eu.