Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

  19:36
Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla dostatečně viditelná, nechá ji proto přebarvit. Na podobě ciferníku se odborníci nemohou domluvit dlouhodobě.

Podle zprávy, kterou zveřejnila České televize, byl ciferník orloje obnoven ve špatné podobě a magistrát musí přikročit k jeho přemalování jen pár měsíců po kompletní rekonstrukci.

Na nesrovnalosti v podobě astronomické desky upozornil Zdislav Šíma z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, který dlouhodobě astroláb seřizuje.

Podle jeho názoru ztratila při opravě deska některé své funkce přemalováním kružnice soumraku. Stěžuje si také na nedostatečné přípravy opravy orloje ze strany magistrátu. 

„Nikdo si nenechal vypracovat odborný posudek od žádného z astronomů, všechno se dělá ad hoc na poslední chvíli, a proto se to stále předělává. Stále tady není žádná pořádná studie,“ uvedl Šíma.

Fotogalerie

Magistrát odmítá, že při rekonstrukci došlo k chybě, a brání se, že ani samotní odborníci nevědí, jaké barvy byly původně na orloji.

Nicméně k menší úpravě podoby orloje dojde, a to ke zesvětlení červené barvy soumraku.

„Po uvedení orloje do provozu se v praxi ukázalo, že za určitých světelných podmínek byla hůře odlišitelná výseč zobrazující oblast soumraku a svítání od černého kruhu temné noci. Kvůli tomuto jevu se stala kružnice označující temnou noc v určitých světelných podmínkách méně zřetelnou,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Ke změně barevnosti mohlo podle Hofmana dojít při vysychání nátěru. Korekce odstínů se uskuteční ještě před plánovaným závěrečným ochranným UV nátěrem.

Práce proběhnou za provozu orloje a potrvají do konce června v závislosti na počasí. Změny v barevnosti schválil magistrátní odbor památkové péče, Národní památkový ústav i památková inspekce ministerstva kultury.

Vleklý spor o soumrak

Současný orlojník Petr Skála ještě před rekonstrukcí vytvořil návrh nové podoby astrolábu, který měl vycházet ze středověké podoby.

OBRAZEM: Tisíce fotografií z opravy orloje jsou ve Wikipedii

Návrh sice schválili památkáři z Národního památkového ústavu i z magistrátu, ale vzbudil kritiku mezi astronomy. Podle nich neodpovídal historické podobě orloje, a byl proto změněn.

Podle orlojníka Petra Skály ale hranice soumraku a astronomická noc zůstaly ve změněném návrhu ve špatné poloze, ve které byly dosud.

Rekonstrukce Staroměstské radnice za šedesát milionů začala na jaře v roce 2017. Celkovou opravou prošel i orloj, jehož renovace stála téměř deset milionů. Mimo provoz byl během roku 2018 od ledna do konce září.

Autor: