VIDEO: Hasiči 64 hodin bojovali s požárem haly, která byla plná slámy

  12:34
Náročný zásah, který trval celý víkend, mají za sebou hasiči z Olomoucka. Už od pátku bojovali s rozsáhlým požárem zemědělské budovy plné uskladněné slámy, poslední jednotky nakonec z místa odjely až dnes ráno. Dva hasiči se lehce zranili.

K požáru budovy ve Štarnově, v níž byly uloženy asi dva tisíce balíků slámy, začalo operační středisko vysílat hasiče v pátek krátce před osmnáctou hodinou.

„K zásahu vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, Šternberka a Uničova doplnění o dobrovolné jednotky ze Štarnova, Bělkovic-Lašťan, Bohuňovic, Dolan, Liboše a Olomouce. Požár zasáhl balíkovanou slámu uskladněnou v obezděné hale a částečně v přístřešku o rozměrech zhruba 40 krát 20 metrů,“ popsala mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Rychlým zásahem se hasičům podařilo polovinu haly před požárem ochránit. S plameny pak bojovali pomocí několika proudů vody a s využitím těžké techniky, kterou balíky vyváželi na volné prostranství, tam je rozebírali a dohašovali.

Jakmile bylo jasné, že kompletní likvidace požáru potrvá desítky hodin, vyrazil k zásahu také speciální kontejner, který zajišťuje hasičům zázemí. Protože místní hydrant nestačil pokrýt spotřebu vody, hasiči si ji během večera a noci museli vozit z okolních obcí.

Na místo přijel také statik, aby zhodnotil stav budovy. Na základě jeho doporučení se pak hasiči uvnitř drželi jen při okrajích objektu. Nakonec likvidovali požár celou sobotu i neděli a pak ještě dohlídali dohoření zbylé slámy.

Fotogalerie

„Hasiči ukončili dohled na místě a předali objekt majiteli dnes kolem půl desáté dopoledne. Zásah tak nakonec trval téměř 64 hodin a postupně se u něj vystřídaly čtyři profesionální a deset dobrovolných jednotek. Celkem se tak do boje s plameny zapojila téměř stovka hasičů, dva z nich se při tom lehce zranili,“ shrnula Hacsiková.

Škoda způsobená ohněm je předběžně vyčíslena zhruba na 1,5 milionu korun, příčinu požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie.

Autor: