Starat se o památku je řehole! Shodují se vlastníci hradů a zámků.

  8:00
Vlastnit památku je náročné! Údržba historické stavby je velmi nákladná a peníze z turismu na ní často nestačí. Velmi tvrdé podmínky si pak kladou také orgány památkové péče.

Vodní zámek Blatná - Rejtův palác stále čeká na rekonstrukci | foto: Michal NěmejciDNES.cz

Turistické prohlídky přinášejí památkám jen zanedbatelný příjem. Shodují se na tom vlastníci, jako například majitelka zámku Blatná Jana Germenis Hildprandt. „Nepokryje to ty náklady, a už vůbec ne opravy.“ Podle majitele zámku ve středočeských Úholičkách Petra Svobody musí být majitel srdcařem a za prohlídkami vidět i vyšší smysl. „To je příspěvek pro další vzdělávání společnosti, pro další osvětu.“

Nadějí na dobrou údržbu jsou podle baronky Jany Germenis Hildprandt granty. Jejich získávání je ale byrokraticky zatěžující. „Ty dotace není lehké získat. Aby je člověk získat, musí vědět, jak na to. Musí se hodně věcí vyplňovat a tak dále.“ Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková složitost žádostí přiznává. Slibuje ale nápravu. „Vše by mělo směřovat ke zjednodušení a uživatelsky příjemnějšímu přístupu k těmto dotačním programům.“

Vlastníci hradů a zámků často bojují i s památkáři

Novodobé ekonomické potřeby historických staveb se liší od představ orgánů památkové péče. Rádiu Impuls se s tím svěřil majitel zámku ve středočeských Úholičkách Petr Svoboda. Podle něj někdy na rozhodnutí památkářů vlastníci hradů a zámků finančně doplácejí. Navrhuje proto řešení. „Bylo by dobře, kdyby byla zakotvena odpovědnost orgánů památkové péče za rozhodnutí. Mnohdy totiž ta rozhodnutí jdou proti ekonomice toho objektu a ty důsledky toho rozhodnutí potom nese majitel.“

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: