Netopýr v oleji, ptáci v kmeni. Stanice loni zachránila stovky zvířat

  14:30
Příběhy zvířat, která se loni dostala do záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou, jsou někdy k neuvěření. „Ale na druhou stranu zase ukazují, jak jsou zvířata houževnatá a jak se snaží přežít nejrůznější lidské zásahy,“ říká ředitel záchranné stanice Zbyšek Karafiát.

Příkladem může být třeba netopýr pestrý, který se do Pavlova dostal poté, kdy byl při revizi výtahové šachty nalezen v nádobě s mazacím olejem. „Museli jsme u něj provést sérii masážních koupelí s odmašťovacími přípravky, abychom z něj olej dostali. Netopýr přežil, vykrmili jsme ho a teď spokojeně zimuje. Na jaře ho vypustíme,“ líčí ředitel stanice.

Titul za houževnatost a vůli přežít by si však zasloužila nejspíš čtyři mláďata strakapouda velkého. Ta totiž cestovala několik dní ukrytá v dutině pokáceného stromu. Na to, že jsou uvnitř bezbranná mláďata, se přišlo až při štípání kmene.

Loni přijali do stanice v Pavlově celkem 701 živočichů. „Bylo to o 50 zvířat víc než v předchozím roce. Zhruba 40 procent tvořila mláďata. Z přijatých zvířat bylo 60 procent ptáků a zbytek savců,“ probírá se statistikou Karafiát.

Loňský rok byl na stanici opravdu pestrý. „Měli jsme tu snad všechny možné druhy savců. Od lišky přes vydru, křečka polního, králíky až po kuny,“ dodává ředitel.

Vydří slečna Mája už ve stanici zůstane, přilnula ke člověku

Například na přelomu července a srpna přijali do stanice přibližně šest týdnů starou samičku vydry říční. Do Pavlova doputovala až od Dalešické přehrady. Při příjmu vážila 400 gramů.

„Matka tam měla noru a při přenášení mláďat ji zřejmě něco vyrušilo. Tohle mládě tam nechala a pak už se na to místo bála vrátit. Zkoušeli jsme tam vydřičku nechat pro případ, že by pro ni přišla, ale nestalo se tak,“ líčí Karafiát osud malé vydří slečny, kterou ve stanici pojmenovali Mája.

Ve stanici už vydra zůstane natrvalo. „V těchto případech, kdy je mládě příliš malé a závislé na mléku, hrozí, že přilne ke člověku, který se o něj stará. Bohužel se to stalo i v tomto případě,“ vysvětluje ředitel, proč už nemůže být Mája vrácena do volné přírody.

V záchranné stanici se však setkávají i s případy, kdy už zvířatům nedokážou pomoci. Zranění jsou tak závažná, že nejsou slučitelná se životem. K těm nejhorším případům, které se prakticky nedají léčit, patří podle ředitele Karafiáta popálení elektrickým proudem od drátů vysokého vedení.

„Na konci léta jsme ošetřovali denně několik takto popálených poštolek. Jedna z nich měla popálené křídlo a nekrózy na obou nožkách. Veterinář jí zkrátil utrpení,“ dodal Karafiát.