Hokejisté se nadýchali zplodin z rolby, čtrnáct jich muselo do nemocnice

  11:54
Zřejmě spalinami z rolby se přiotrávil brankář českotřebovských hokejistů, který při nedělním zápase s Lanškrounem zkolaboval. V nemocnicích skončilo dalších třináct českotřebovských hráčů. Hasiči z lanškrounského zimního stadionu Bóži Modrého evakuovali 250 lidí.

Z haly museli hasiči evakuovat 250 lidí. Někteří si stěžovali na nevolnosti. | foto: Město Lanškroun

Když začali brankáře ošetřovat záchranáři, čidlo na jejich batohu, které oznamuje zvýšenou koncentraci CO, se rozeznělo.

„Okamžitě jsme informovali hasiče, kteří provedli evakuaci lidí,“ řekl mluvčí záchranářů Aleš Malý.

Pomoc lékaře vyhledali i další českotřebovští hokejisté. Někteří diváci si stěžovali na nevolnost, pomoc záchranářů ale odmítli.

„Kluci jsou na kapačkách a leží v nemocnicích v Hradci Králové, Olomouci, Pardubicích a Ústí nad Orlicí. Vůbec nevím, jak odehrajeme další zápas. Tohle je skandál,“ řekl předseda českotřebovských hokejistů Vladimír Vaněk.

Naráží na fakt, že předchozí zápas lanškrounští kvůli rozbité rolbě přesunuli na hřiště soupeře a odehráli ho v Moravské Třebové. Ovšem hokejistům z České Třebové nikdo tuto možnost nenabídl.

Oxid uhelnatý - CO

Oxid uhelnatý je bezbarvý, nedráždivý plyn bez zápachu, který je lehčí než vzduch, se vzduchem tvoří výbušné směsi. Vůči lidskému organismu je vysoce toxický. Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo a vytváří tzv. karboxihemoglobin, v důsledku čehož se kyslík nemůže dostat do těla.

Navíc rolba, kterou mají nyní v Lanškrouně k dispozici, je zastaralá.

„Sehnali jsme rolbu z Králík. Předtím fungovala v Litomyšli a nebyl problém. Je třicet let stará, výfukové plyny zřejmě udělaly své. Mrzí nás to, ještě večer jsme s naším trenérem zjišťovali, jak na tom hráči v nemocnicích jsou,“ řekl správce zimní haly Jiří Černý.

Hasiči s detektorem naměřili na ledové ploše zvýšené koncentrace koncentrace oxidu uhelnatého.

„Rolba byla na propan butan. Pravděpodobně se mohlo jednat o spaliny z rolby. Příčiny budeme samozřejmě zjišťovat,“ řekla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči za použití přetlakové ventilace halu odvětrali. Když přístroje ukázaly nulové hodnoty nebezpečných látek, odevzdali halu správci.

Autor: