Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

  15:34
V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům. Od začátku prázdnin zlínští hasiči zasahovali u 195 případů likvidace obtížného hmyzu.

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Lípa

V teplém a suchém počasí je hmyz aktivnější. To se projevuje i častějšími výjezdy hasičů. „V období od 1. 7. 2018 do 18. 8. 2018 hasiči v celém Zlínském kraji vyjeli k 195 případům likvidace obtížného hmyzu,“ nastínil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Nejčastěji prý vyjíždějí kvůli sršňům.   

„Sršeň obecná je aktivní 22 hodin denně. Můžete se tak s ní setkat prakticky kdykoli, dokonce i za mírného deště,“ doplnil Žemlička. Podle něj však nemá smysl volat hasiče k jednotlivě poletujícímu hmyzu. Musíte vědět, kde má hmyz hnízdo nebo kde se usadil roj. 

„Například sršni v hnízdě vetřelce většinou upozorní hlasitým bzučením. K hnízdu se nepřibližujte, nebraňte jim ve výletu a nesnažte se hnízdo sami likvidovat. I hasiči při likvidaci používají ochranné prostředky spočívající v ochranné kukle, v ochranném oděvu a rukavicích a také v izolačním dýchacím přístroji, protože se nedoporučuje dýchat směrem nebo v blízkosti sršního hnízda,“ doplnil Žemlička.  

Podle Žemličky je však nebezpečnost sršně obecné zveličovaná. Množství jejího jedu je podle něj až patnáctkrát méně toxické než jedu včely medonosné. Sršní bodnutí je sice bolestivější, ale zdravému člověku neublíží. Může však ohrozit děti, starší nemocné lidi a především alergiky.  

Autor: