Měl by Zlín získat hlavní sportoviště? Město je pro, kluby jednotné nejsou

  10:38
Dění kolem Sportovních klubů Zlín, které se nepravomocně vyhnuly úpadku, otevírá důležité téma. Týká se většího zapojení města jako vlastníka významných sportovišť.

Fotbalový stadion ve Zlíně. | foto: MAFRA

V první lize už se zase zabydleli, jenže fotbalisté Fastavu Zlín pořád nevědí, co bude s jejich stadionem Letná. Stejně jako halu Euronics, tréninkový areál na Vršavě a další sportoviště ve městě ho vlastní Sportovní kluby Zlín (SK Zlín). Ty rok a půl čelí hrozbě úpadku kvůli údajným dluhům až 50 milionů korun.

Soud sice návrhy věřitelů zamítl, ti se ale odvolali a proces bude pokračovat. A pokud by kluby do insolvence opravdu spadly, jejich majetek by byl obstavený. To by byla pro řadu sportů ve Zlíně pohroma.

I proto se množí hlasy, aby zásadní sportovní nemovitosti přešly pod město, které o ně má zájem a především disponuje více penězi na jejich opravy než SK Zlín, jež žijí hlavně z dotací.

„Nedovedu si představit, že by to v současné majetkové podobě fungovalo dlouhodobě. Měla by přijít nějaká změna,“ řekl majitel fotbalového klubu Zdeněk Červenka.

Moc dobře ví, že stárnoucí stadion potřebuje investice. Špatné je vytápění, sociální zařízení a šlo by dlouho pokračovat.

„Horší stadion v lize snad nenajdete, pro budoucnost fotbalu ve městě je nutná jeho oprava. Současný vlastník (SK Zlín) jí ale není schopný, sám musí vědět, že na to nemá peníze,“ podotkl Červenka.

Běták: Dejte symbolickou cenu

SK Zlín do stadionu sice průběžně investovaly, vždy ale šlo o peníze města. Proto by Červenka uvítal, kdyby Letná přešla pod radnici. Pak by měl jistotu, že fotbalový stánek nebude v ohrožení, jako byl (a stále je) kvůli insolvenčnímu řízení.

Podobně to vidí i zástupci magistrátu. „Budeme chtít po odblokování současného stavu s SK Zlín jednat, abychom věděli, jak bude s páteřními sportovišti ve městě naloženo v budoucnu. Máme o ně zájem, ale nemáme desítky milionů korun na jejich odkoupení,“ uvedl náměstek primátora Ondřej Běták, který má sport na radnici na starosti.

Možné řešení? Podle něj převod na radnici za symbolickou cenu. „Sportovní kluby si musejí uvědomit, že jediný, kdo dokáže provoz sportovišť zajistit do budoucna, je město,“ upozornil Běták.

Vedení klubů se k tomuto návrhu zatím staví velmi rezervovaně. „SK Zlín v tuto chvíli nemají zájem nic prodávat. Až skončí soud, můžeme se bavit o tom, který majetek je zbytný a který ne,“ reagoval ředitel SK Zlín Jaroslav Kotala.

Zároveň naznačil, že „zbytný“ určitě není fotbalový stadion nebo sportovní hala Euronics. Současný stav ale Kotala nepovažuje za ideální a nějaká změna by přijít měla, až se kluby u soudu úplně očistí.

„Byla to pro nás lekce. Teď budeme muset přemýšlet nad tím, jak chránit svůj majetek,“ dodal Kotala.

Prodat, nebo ne? Názory jednotlivých klubů se různí

SK Zlín fungují v nezměněné struktuře řadu let. Sdružují na 30 sportovních oddílů ze Zlína, které jsou spoluvlastníky sportovišť. O případném prodeji majetku by rozhodovala valná hromada SK Zlín, na níž by měly své zástupce. Jejich názory na budoucnost jsou tedy velmi podstatné. A různí se.

„My (SK Zlín) neumíme dosáhnout na investice, tady nevidím světlo na konci tunelu. Město by to mělo snazší,“ míní Roman Macek, který je šéfem volejbalového klubu, jenž působí v hale Euronics, předsedou představenstva SK Zlín a městským zastupitelem.

„Nebál bych se toho, kdyby halu převzalo město s tím, že by bylo zodpovědné za její financování,“ navrhl.

Házenkáři, kteří rovněž působí v této hale, mají názor opačný. „Zatím nevidím důvod ke změně. Netroufám si říci, zda by bylo lepší, kdyby sportovní halu převzala radnice,“ sdělil Radek Sedláček, předseda házenkářského klubu.

V objektu Sportovních klubů Zlín na Vršavě pak sídlí Tenisový klub Zlín.

„Kdyby to s SK Zlín dopadlo u soudu špatně, byli bychom také ohrožení. I proto si dokáži představit jednání o tom, že by majetek přešel na město. Museli bychom si ale říct za jakých podmínek,“ uvedl předseda oddílu Jan Macharáček. Tenisté platí klubům korunu nájmu za 30 let.

Opatrný by byl v případném prodávání majetku také místopředseda plaveckého oddílu Miroslav Rochovanský, byť plavci využívají bazén, který patří městu.

„Myslím, že by SK Zlín mohly fungovat nadále jako teď,“ popsal Rochovanský.

Autor: