Kluby míří do azylu. Hledají místa za sportovní halu, kterou čeká demolice

  11:30
Soutěž začala. Zájemci o stavbu Multifunkčního centra Dlouhá louka v Budějovicích se mohou hlásit. Radnice se mezitím snaží uklidnit sportovce, kteří kvůli plánované demolici současné haly přijdou na více než rok o své zázemí. Některé kluby mají potíže s tím, aby našly náhradní.

Rozčilený zástupce sportovců vyšel z vydýchané místnosti, ani se neotočil a jen zavolal: „Nemám čas, za chvíli mi začíná trénink s dětmi.“ A zmizel.

Pak jednání pokračovalo další hodinu a dohromady celkem dvě. Zástupci několika sportovních klubů se minulou středu odpoledne sešli na českobudějovické radnici, aby s vedením města jednali o tom, kde najdou dočasné útočiště.

Už v červnu má začít demolice sportovní haly, a stovky sportovců tak přijdou o své zázemí. Na místě má začít stavba Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami za zhruba 370 milionů korun s DPH.

Protože už několik týdnů čelí projekt značné kritice a část veřejnosti je proti demolici a stavbě, snažila se radnice ve středu také uklidnit zástupce klubů. Teď, v době už probíhajícího výběrového řízení, slibuje pomoc při hledání dočasných náhradních prostor a řadu dalších věcí. Není to překvapivé, podobný projekt před pěti lety zkrachoval a město nechce blamáž opakovat.

Podle většiny zúčastněných ze strany sportovců měla podobná jednání přijít už mnohem dříve.

„Něco jsme si vyjasnili. Je škoda, že podobných sezení nebylo více a dřív. Dnes jsme mohli být v jiné situaci a těšit se, až se stará hala zbourá a začne stavět nová,“ reagovala předsedkyně klubu moderních gymnastek SK MG Máj Ivana Pokorná.

Přesto se účastníci jednání shodli, že bylo konstruktivní. Největší problémy s hledáním náhradních prostor mají právě moderní gymnastky, florbalisté a atleti. Ve všech případech došlo k posunu a situace se řeší nebo řešit bude.

„Vyslechli naše připomínky a slíbili pomoc. I tak ale cítím, že budeme mít velký problém, protože než bude stát nová, tak nám starou halu nikdo nenahradí. Jsme tam nějakých 900 hodin ročně,“ pokračovala Pokorná.

Moderní gymnastky trénují ještě v hale při ZŠ O. Nedbala, kam se budou dočasně stěhovat i ty ze sportovní haly. Budou se muset mačkat, i když jim tam podle možností ustoupí volejbalisté.

Umění improvizace budou muset prokázat i další kluby. Město garantuje, že se multifunkční centrum postaví za 13 měsíců. To by měla být maximální doba, po kterou se budou muset sportovci uskromnit.

Třeba florbalisté FBC Štíři České Budějovice se pokoušeli dohodnout s TJ Lokomotiva, která má halu v Suchém Vrbném. Jednání však nebylo úspěšné, a tak město přislíbilo, že se do něj aktivně vloží.

Nafukovací halu v Mladém upraví pro trénink atletů

„Především pro zápasy jejich A týmu je potřeba velká hala. Vedení města se přihlásilo k tomu, že tento i další problémy vyřeší. Mnohdy to nebude ideální, ale je to na přechodnou dobu,“ sdělil po jednání Martin Kuba (ODS), který je členem takzvané koaliční rady.

A v jednom případě má zásadně pomoci i nafukovací hala SK Mladé. „Jsme na dobré cestě, abychom ji upravili tak, aby tam mohli atleti trénovat. Vytvořily by se běžecké dráhy, doskočiště a povrch by byl vhodný pro tretry,“ upozornil náměstek primátora Petr Holický (ANO).

Tuto přestavbu by město uhradilo a stejně tak je připravené se podílet i na financování dalších nákladů spojených s přesunem klubů.

„Půjde o peníze nejen na investice, ale i provoz. Musíme se vypořádat s požadavky klubů a věcně jednat s majiteli a provozovateli dalších zařízení o možnostech využití jejich prostor,“ doplnil náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Projekt Multifunkčního centra Dlouhá louka s atletickým koridorem nepočítá, už dříve proto radnice oznámila, že ho vybuduje při ZŠ O. Nedbala. „I nadále budeme shromažďovat oprávněné požadavky sportovců, kteří se budou obracet na vedení města nebo na ředitele Sportovních zařízení města České Budějovice,“ dodal primátor Jiří Svoboda (ANO).

Jenže ještě donedávna zástupci klubů třeba nevěděli, jestli jejich připomínky k projektu kromě zapsání také někdo zohlednil, nebo s nimi dál pracoval. „Dodnes nemají zpětnou vazbu, což pro mě byla zarážející informace. To je selhání ze strany města,“ doplnil Kuba.

Postup vedení radnice kritizuje opakovaně i opozice. Třeba hnutí Občané pro Budějovice (OPB) vyzývalo k veřejnému jednání a podrobnému představení projektu. To se mělo uskutečnit.

Jenže nejdříve ho radnice zrušila kvůli nemoci hlavních aktérů, kteří měli stavbu prezentovat, pak už ho raději uspořádat nechtěla z důvodu možného zveřejnění citlivých informací, které by mohly ohrozit tendr.

„A slova o tom, že projekt není tajný a v souvislosti s výběrovým řízením je vyvěšený na veřejném webovém profilu města, takže skuteční zájemci o projekt si mohli dokumentaci stáhnout, vyznívají poněkud velkopansky,“ reagoval zastupitel Ivo Moravec (OPB).

Soutěž je v běhu od minulého pondělí a zájemci mají 40 dní na podání přihlášky. Pak zasedne komise a vybere vítěze. Pokud nenastanou komplikace, v červnu, nebo červenci, se začne bourat.

Autor: