Sportovní hala za téměř 140 milionů nebude mít z čeho splácet půjčku

  5:56
Národní centrum pro mladé sportovce, které vzniká u tenisových kurtů v Prostějově, žene Olomoucký kraj a město do finanční pasti. Spolek, jenž halu staví, nemá podle studie proveditelnosti šanci vydělat 23 milionů, aby mohl vrátit půjčku od klubu sportovního bosse Miroslava Černoška.

Pohled na rozestavěné Národní olympijské centrum v Prostějově (prosinec 2017). | foto: Stanislav HeloňaMF DNES

Víceúčelová hala bude sloužit nejen talentovaným mládežnickým, dorosteneckým a juniorským reprezentantům, ale i šesti stovkám dětí z místních oddílů tenisu, volejbalu, basketbalu nebo fotbalu.

Centrum by mělo být rovněž přístupné prostějovským školám a veřejnosti pro jejich pravidelnou činnost. Podle zdejší radnice a Olomouckého kraje přinese regionu prestiž a potřebné sportovní zázemí.

Hala za více než 139 milionů korun má však jednu vadu na kráse: zůstane po ní nezaplacená finanční díra ve výši 23 milionů korun.

Centrum miliony nevydělá

MF DNES má k dispozici takzvanou studii proveditelnosti, kterou Národní centrum muselo přiložit k žádosti o dotace na ministerstvo školství. Vyplývá z ní, že stavbu za více než 139 milionů pokryje státní dotace ve výši přes 116 milionů korun a vlastní zdroje.

„Vlastní podíl financování žadatele ve výši minimálně 10 procent bude zajištěn prostřednictvím již uhrazené faktury na stavební práce ve výši 22,9 milionu korun,“ stojí ve studii.

Halu staví spolek Prostějov olympijský, kde jsou členy Olomoucký kraj, město Prostějov a tenisový klub vlivného sportovního bosse Miroslava Černoška. Právě Černošek celý projekt vymyslel, prosadil a na stavbu rovněž sehnal dotace.

Když vypukla krize okolo policejního vyšetřování dotací na ministerstvu školství, Černoškův tenisový klub půjčil spolku Prostějov olympijský 23 milionů, aby mohl zaplatit první fakturu.

Tato půjčka se nyní ve studii proveditelnosti objevila jako vlastní desetiprocentní podíl na financování projektu.

Má to však jeden háček. Ze studie proveditelnosti totiž zároveň plyne, že v příštích deseti letech pronájmy prostor, příspěvky členů a další dotace vydělají pouze na provoz. S jinými příjmy centrum nepočítá, takže není vůbec jasné, jak chce miliony vrátit.

„Spolek se tak stává rukojmím věřitele, a v podstatě se dávají všanc veřejné peníze z ministerstva školství, kraje a města, které darovalo pozemky. Kdyby věřitel udeřil, že chce peníze zpět, tak není z čeho. Může podat návrh na insolvenci a bude vymalováno. Bůhví komu by pak majetek propadl,“ zlobí se opoziční prostějovská zastupitelka Hana Naiclerová, která na finanční rizika celého projektu upozorňuje dlouhodobě.

„Domnívám se, že ve studii proveditelnosti je skutečnost, že ty peníze jsou půjčka, zcela zatajena. Myslím, že spolek ji nikdy nebude mít z čeho vrátit,“ prohlásila Naiclerová.

Primátorka: Budeme to ještě řešit

Že na splacení půjčky spolek mít nebude, potvrdila i primátorka Prostějova Alena Rašková. „Spolek peníze nemá,“ řekla.

Každý z členů přispívá 10 tisíci korunami ročně, kromě toho kraj do spolku podle ní vložil osm a pět milionů korun a město Prostějov dalo pozemky.

„O tom, jak řešit půjčku 23 milionů korun, se budeme ještě bavit. Finanční věci se budou řešit. My jsme peníze potřebovali rychle, jsou půjčené na dobu neurčitou a budeme upřesňovat, co dál,“ řekla primátorka.

Miroslav Černošek ani hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, Černoškův dlouholetý známý, který je zároveň vedoucím projektu Národního centra Prostějov, na dotazy MF DNES neodpověděli.

Skvělá příležitost, nebo průšvih?

Stavbu tenisové haly prostějovská opozice kritizuje od počátku. Vadí jí, že nedostává podstatné informace a že zastupitelstvo nemá celý projekt pod kontrolou. Zastupitelé neměli vliv na podobu centra ani na jeho cenu.

Podle opozice jde v podstatě o zastřešený kurt, který je navíc minimálně dvakrát předražený. Hala je o metr až dva kratší, než aby se tam mohly hrát některé turnaje.

Radnice naopak tvrdí, že víceúčelová hala je pro Prostějov skvělou příležitostí.

„V podmínkách dotačního programu je, že minimálně dvacet procent využití musí být pro veřejnost,“ řekla Rašková.

Opozice rovněž označila za skandální, že Černošek a hejtman Okleštěk uzavřeli půjčku na 23 milionů korun pouze ústně, bez jakékoli písemné smlouvy.

Oba se hájili tím, že zákon takový postup umožňuje. „Na rozdíl od některých nepřejícných opozičních zastupitelů jsem optimista. A je velmi smutná ta zloba proti víceúčelové hale pro děti,“ bránil v minulosti stavbu centra Černošek, jeden z nejvlivnějších mužů českého sportovního marketingu.