Obdivuje Dahlmeierovou. Ale bojí se střelby a medaile bere „jen“ za běh

  9:10
Dalo by se říct, že se vydala v bílé stopě, ve které před ní úspěšně závodila její maminka Anna. Jedenáctiletá Lucie Crháková ze Tří Studní na Žďársku má výjimečný cit pro běh na lyžích. Prokázala to na olympiádě dětí a mládeže, kde brala zlato i stříbro. Přitom maminka ani nechtěla, aby jezdila závodně.

Jedenáctiletá závodnice SK Nové Město na Moravě Lucie Crháková na letošní olympiádě dětí a mládeže vybojovala pro Kraj Vysočina v běhu na lyžích zlatou a stříbrnou medaili. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jakmile Lucie Crháková začala pořádně chodit, dostala první lyže. A přesto, že ji od závodního lyžování doma zrazovali, před dvěma lety se přihlásila do SK Nové Město na Moravě.

„Nechtěla jsem, aby lyžovala závodně. Protože vím, jaká je to dřina a odříkání,“ říká Anna Crháková, kterou si v Novém Městě na Moravě vybaví pod dívčím jménem Grošofová. „Ale párkrát jsme byli na závodech a tam si ji vyhlédli. A více méně mě přemluvili, aby začala chodit pravidelně trénovat.“

Lucie Crháková na olympiádě dětí a mládeže

Malé Lucie se ujal Vít Fousek, někdejší skvělý servisman hvězdného Lukáše Bauera. „Má obrovský cit pro sníh. Talent, který má od pána boha,“ říká Fousek. „Když ho bude rozvíjet, věřím, že může strašně dobře lyžovat.“

To, že nejde jen o trenérovo přání, dokázala jedenáctiletá lyžařka na letošní olympiádě dětí a mládeže, kde ve dvoukilometrovém závodě mladších dívek klasickou technikou skončila druhá a stejnou distanci volnou technikou vyhrála.

„Byly to asi největší úspěchy mé dosavadní kariéry,“ usmívá se Crháková. „Minulý rok jsem na celorepublikových závodech Hledáme nové talenty byla druhá a šestá. Ale tohle je ještě víc,“ těší ji.

Trénink pro děti je spíš hrou, aby se jim sport nezajedl

Lednové soutěže v Pardubickém kraji si užívala. „Atmosféra byla dobrá, protože se přišlo podívat hodně lidí i k trati. Fandili nám,“ vzpomíná. „Přijely i kamarádky, což mě docela potěšilo.“

Konečný výsledek ji překvapil. „Byla jsem opravdu šťastná, protože jsem to nečekala,“ tvrdí.

Seriál Vysočina má talent

Regionální příloha MF DNES přináší seriál, ve kterém každý týden představuje talentované sportovce z Vysočiny.

Vysočina má talent

Pokud je ve vašem oddílu nebo okolí šikovný chlapec či dívka, jejichž výsledky a výkony zaslouží pozornost, dejte nám o nich vědět na uvedené kontakty: MF DNES Vysočina, Brněnská 71, 586 01 Jihlava; telefon: 564 606 210; e-mail: redji@mfdnes.cz nebo jan.salichov@mfdnes.cz

To maminka Anna tušila, že podobný úspěch může přijít. „Trošku jsem čekala, že do těch pěti šesti může být. Takže mě to nepřekvapilo,“ připouští. „Od chvíle, kdy jsme ji jako malé miminko postavili na lyže, jezdila dobře. Určitě nějaké geny zdědila. A dneska vidím, že ten talent od pána boha, o kterém Vítek mluví, má větší než já.“

Přesto, že ve skupině Víta Fouska mladí závodníci trénují čtyřikrát týdně, lyžování neberou jako dřinu, ale jako zábavu. „Tréninkové metody jsou trošku jiné než za nás,“ všímá si Anna Crháková. „U nás byl objemový trénink větší, byl to větší dril. Bralo se to tak, že vydrží jen ti nejsilnější. Dneska se snažíme, aby děti měly to lyžování rády,“ vysvětluje.

„Protože tohle jsou opravdu ještě malé děti, nemusíme se bavit o nějakém trénování intervalů, síly... Děláme tréninky na techniku,“ vysvětluje Fousek. „Používáme devět tréninkových prostředků, počínaje kolem, plaváním, lodí až po nějaké hry. Trénink dětí je potřeba směřovat hodně ze široka, aby se jim to nezajedlo.“

Vzhledem k tomu, kde se Lucie Crháková připravuje, by se nabízelo, že jejím vzorem by mohl být úspěšný běžec na lyžích Martin Koukal. „Trochu ano, ale moc ho neznám. Spíš od slyšení,“ tvrdí.

Svou favoritku objevila jinde. „Vím, že sleduje biatlonistku Dahlmeierovou, její styl,“ říká maminka Anna.

„Líbí se mi, jezdí docela hezky,“ oceňuje Lucie Crháková dvojnásobnou vítězku individuálních závodů na letošní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu (sprint, stíhací závod - pozn. red.).

Že by však kvůli německé závodnici od hladkého běhu na lyžích utekla k biatlonu, to prý nehrozí. „Mně by ta střelba asi moc nešla,“ říká s úsměvem.

„Rivalita mezi klasickým během a biatlonem - konkrétně v Novém Městě na Moravě - je navíc hodně silná,“ dodává maminka Anna.

Má neskutečný dar, všechno dělá naprosto přirozeně

Má neskutečný dar. Co ta malá holka umí, se spousta běžců nenaučí za celou kariéru. Má to od boha.

Je šikovná, má výjimečný cit pro sníh. Když to bude rozvíjet, věřím, že může strašně dobře lyžovat. Samozřejmě ale bude záležet na tom, jak bude pokračovat. A jak ustojí, že jezdí dobře už takhle mladá. Doufám, že udržím v roli trenéra nadhled a budu ji mírnit a krotit.

Je dokonale vybavená technicky, nemá nic víc nebo speciálně natrénováno. Někteří trenéři děti urychlují, moje filozofie je, nekoukat na výsledky a naučit je co nejlépe technicky lyžovat. To je cesta. Lukáš Bauer nebyl o tolik lepší fyzicky než kluci z reprezentačního týmu. Vynikal v tom, jak cítil sníh, uměl se přesně odrážet. Měl dokonalou techniku a cit. Na problematickém sněhu dokázal soupeřům ujet.

Pro normálního člověka to vypadá, že v podstatě všichni závodníci jedou stejně. Ale jsou tam obrovské rozdíly. Je to o přenášení váhy, o skluzu, o změně rytmu v jízdě. A to všechno ona dělá přirozeně. Je to její obrovská deviza. Ale nesmí se to prohospodařit. Musí se v tom pokračovat. I s velkým talentem musí člověk hodně, hodně trénovat.

Pracuje se mi s ní strašně dobře, je to taková obyčejná hodná holka z vesnice. Je jí jedenáct, uvidíme, co bude, až přijde do puberty. To člověk nepředpoví. Už i za svou velmi krátkou trenérskou kariéru mám zkušenost, že když děti přijdou do puberty, začnou se chovat přesně naopak než do té doby. Všechno je relativní, vše může být jinak. Doufám, že u Lucky to nebude ten případ. Její maminka byla sportovec, jde jí příkladem. Tak věřím, že Lucka bude šikovná i dál.

Vít Fousek, trenér SK Nové Město na Moravě

Autor: