Cizinci si povídali s dětmi. Rodič pak osočil školu, že propaguje islám

  15:02
Měl to být prý jen způsob, jak žákům představit život a kulturu v různých koutech světa a zároveň pilovat angličtinu. V základní škole v Brně-Bystrci však vyvolal pozdvižení.

Základní škola Heyrovského v brněnské Bystrci, kde se strhl povyk kolem mezinárodního projektu Edison. Jeden rodič kvůli němu obvinil školu, že propaguje islám. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podobně jako desítky dalších škol na jižní Moravě hostila škola v Brně-Bystrci v rámci mezinárodního projektu Edison před měsícem zahraniční studenty. Za to si vysloužila obvinění, že propaguje islám.

Do čela protestů se postavil Hynek Charous. Deníku Blesk, který na kauzu upozornil jako první, řekl, že děti v Základní škole Heyrovského museli týden navštěvovat přednášky projektu multikulturní výchovy.

Protože se týkaly i života v islámských zemích, svoji dceru, žákyni deváté třídy, na přednášku nechtěl pustit. „Proti víře jako takové ale nic nemám, jestliže je tolerantní a nevnucuje nevěřícím názory,“ řekl Blesku Charous.

Tvrdí, že bystrcká zastupitelka a zdejší učitelka Eva Barovjanová (KDU-ČSL) na veřejném zasedání navrhovala, aby Charousovu rodinu prověřil orgán sociálně-právní ochrany dětí. „To je skandální! Nezadá si to s praktikami předlistopadového režimu,“ postěžovali si Blesku manželé Charousovi.

Děti a stážisté se navzájem učili tance

Barovjonová to pro MF DNES označila za nesmysl. Podle ní šlo o z kontextu vytrženou řečnickou otázku, která měla poukázat na absurditu stížností. Protože ji rozzlobily výhrůžky, které soustavně dostává ředitelka školy, zastupitelům řekla, že škola nic neporušila. Nakonec se zeptala, zda by měli zavolat sociálku i na Charousovy, když třeba děti vezmou do Turecka.

Ředitelka školy Ludmila Eliášová je přesvědčená, že Charous jen sbírá politické body jako člen strany Svoboda a síla. (Charous upozornil, že členem strany není. Loni za ni kandidoval coby bezpartijní do zastupitelstva Jihomoravského kraje.)

Eliášová dále tvrdí, že protestuje jako jediný, všichni ostatní stěžovatelé prý nejsou rodiči bystrckých dětí a často jsou členové různých krajně pravicových stran. A ačkoliv projekt skončil už před měsícem, pořád musí řešit jejich stížnosti.

To Charous rozporuje, podle něj si stěžují i další rodiče bystrckých dětí. „Nikdo z mého okolí rodičů není členem krajně pravicových stran,“ ujišťuje.

Podle Eliášové se z pětistovky dětí akce neúčastnilo pět. „Šlo o projekt, kdy na týden přijeli stážisté, kteří prezentovali svou zemi, a naše děti zase tu naši. Například zahraniční studenty učily polku a oni je národní svatební tanec. Kromě Turka přijela Indonésanka, Vietnamka, dívka z Ghany. Nikdo praktikující věřící, nikdo neměl šátek, nikdo se nemodlil,“ řekla ředitelka Ludmila Eliášová spolu s tím, že se akce vůbec netýkala života islámu.

Na škole už byla dokonce česká školní inspekce, žádné výtky neměla a naopak děti pochválila za dobrou angličtinu. Vedení školy podporují i rodiče.

„Dětem bylo akorát líto, že jsme nikoho ze zahraničních studentů neměli ubytovaného u nás doma. Nerozumím této hysterii,“ uvedla Zita Žaludová, předsedkyně Klubu rodičů. Celý spor bude mít nejspíš dohru 12. dubna na nejbližším zastupitelstvu Brna-Bystrce.