Ústí zaplatilo 32 milionů za sektorové centrum, letitý spor skončil

  15:56
Ústí nad Labem definitivně zaplatilo společnosti PK Real přes 32 milionů korun za nepovedenou transakci s rozestavěnou budovou sektorového centra z poloviny 90. let minulého století. Magistrát totiž neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu proti loňskému rozsudku ústeckého krajského soudu.

Ještě v roce 2002 se zvažovalo, že se rozestavěné torzo přemění na luxusní byty. Tři roky poté padl verdikt ho zbořit. Dnes je na jeho místě volnočasový areál. | foto: Martin AdamecMF DNES

„Město bylo povinno zaplatit firmě částku zhruba 32,146 milionu korun, kterou již zastupitelstvo schválilo, a peníze byly pro tuto transakci vyhrazeny,“ informovala mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.  

Případ se táhne od roku 1994, kdy tehdejší zastupitelstvo prodalo rozestavěnou budovu na Severní Terase firmě PK Real. Ta místo 40 milionů zaplatila jen 19,5 milionu. 

Město proto od prodeje ustoupilo a začal vleklý spor o vlastnictví a následně vrácení uhrazené částky 19,5 milionu. Ta se ovšem v průběhu let kvůli úrokům rozrostla na současných 32,1 milionu. Suma zahrnuje původní platbu, úroky a soudní náklady.

Ústí už jednou 32 milionů zaplatilo, po rozsudku krajského soudu na konci loňského roku. Částka šla z rezerv a podílu na zisku tepelného hospodářství a odpadové firmy AVE. 

Město ale současně podalo dovolání a počátkem letoška se mu peníze vrátily zpět na účet, kde byly dosud, než v říjnu definitivně rozhodl Nejvyšší soud.

Areál měl sloužit k občanské vybavenosti

Výstavba sektorového centra začala již koncem 80. let. Areál měl sloužit k občanské vybavenosti obyvatel Severní Terasy, Skřivánku a Dobětic. Jeho součástí měly být restaurace, pošta, prodejny i kino.

Po listopadové revoluci v roce 1989 se však výstavba přerušila kvůli nedostatku peněz. Budova obložená mramorem, jejíž stavba stála skoro 160 milionů korun a která měla být výstavní skříní socialismu, začala chátrat.

Stala se z ní ruina, a když soud v roce 2008 rozhodl, že objekt patří městu, radnice se rozhodla ho zbořit. K zemi šla ve druhé polovině roku 2009, celkové náklady na to přesáhly 85 milionů korun. Z toho 6 milionů hradilo samo město, zbytek dostalo z evropských dotací. 

V současnosti stojí na místě bývalého sektorového centra hojně využívaný sportovní areál.