Bikeři les na Trutnovsku neničí, řekli inspektoři životního prostředí

  13:18
Spor o síť terénních stezek pro horská kola má za sebou další dějství. Odpůrci na bikery poslali Českou inspekci životního prostředí. Ta ale řekla, že příznivci horských kol přírodu nedevastují. V pondělí se mají oba tábory sejít.

Odpůrce budování nových stezek pro horská kola Josef Čepelka zavěsil na stodolu bílou plachtu s výstražným nápisem „Jeď domů trailisto!“ | foto: Tomáš Kučera

V lesích na Čížkových kamenech mezi Lhotou a Bohuslavicemi u Trutnova vzniká od jara 2014 síť terénních cyklostezek (takzvaných singletracků), budovaná spolkem Trutnov Trails (o síti cyklostezek jsme psali zde). U části starousedlíků to vyvolalo odpor, vedený obavami, že bikeři zničí místní přírodu (o sporu jsme psali zde).

V čele odporu proti singletrackům stojí statkář Josef Čepelka, který se údajné „řádění bikerů“ snaží zastavit. Zakladatel občanské iniciativy s názvem „Zachraňme Čížkovy kameny“ tvrdí, že při budování cyklostezek je porušován lesní zákon a poškozováno životní prostředí. Inicioval petici, adresovanou trutnovské radnici, která projekt Trutnov Trails finančně podporuje.

Čepelka požaduje zastavení dotací z městské pokladny. Projekt označuje za „megalomanský“ a shrnuje: „Trailisté nám tu doslova drancují panenskou přírodu. Lítají mi na kolech kolem baráku a plaší koně a krávy. Jen kvůli nim se k nám z lesa stáhlo vyplašené stádo divočáků, kteří mi rozryli louku. A nedávno jeden trailista dokonce močil do potůčku.“

Jan Rejl ze spolku Trutnov Trails Čepelkovu kritiku od začátku odmítal. Absolvent oboru biologie a ochrany životního prostředí na olomoucké univerzitě a učitel přírodopisu na trutnovském gymnáziu tvrdil, že lesy na Čížkových kamenech kvůli singletrackům nijak netrpí. Už letos v březnu dal Rejlovi za pravdu posudek Agentury ochrany přírody a krajiny (viz ZDE). Odborníci v něm dospěli k závěru, že vliv terénní cykloturistiky je v lokalitě srovnatelný s vlivem pěší turistiky.

Projekt podporuje většina zastupitelů Trutnova

Nespokojený stěžovatel pak na cyklisty poslal kontrolu České inspekce životního prostředí. Uskutečnila se v září za přítomnosti zástupců Lesů a parků Trutnov, se kterými má spolek Trutnov Trail uzavřenou smlouvu, aby mohl městské pozemky využívat. Kritiku odpůrců singletracků kontrola zcela vyvrátila, a to včetně údajného ničení lesa. Jen na jednom místě komise našla menší vodní erozi.

“Nebylo zjištěno ohrožení nebo poškození životního prostředí ani omezení plnění celospolečenských funkcí lesa, které by bylo v rozporu se zákonem,“ uvádí se v kontrolní zprávě.

Projekt Trutnov Trails má podporu napříč městským zastupitelstvem bez ohledu na politickou orientaci. Ze 33 radních schválilo dotaci 32 a jeden se zdržel hlasování. Tak velká podpora odráží názor, že jde o tzv. „měkkou“ sportovní aktivitu, která do okolí Trutnova přitáhne turistický ruch šetrný k přírodě. „Singletreky na Čížkových kamenech jednoznačně chceme a podporuje je i krajský úřad,“ říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

„A ten jeden místní sedlák? Pan Čepelka začal dělat scény teprve když zjistil, že město do projektu dává peníze. Dřív ho to nezajímalo. Posudky prokázaly, že cyklisté les nijak neničí, jenže on na racionální argumenty neslyší. Rozhodl se, že projekt Trutnov Trails zničí, a umanutě si vede svou,“ dodal starosta.

Bude tu Disneyland

Josef Čepelka se naopak obává, že na Čížkových kamenech vznikne Disneyland. „Naši dědové by to nedovolili, protože byli vlastenci,“ říká. 

„Cyklistům by prostříleli gumy. Dělají si snad Rakušáci, Němci nebo Švýcaři v Alpách takovýhle bordel? Ne, to jen my zaprodáváme českou přírodu zahraničním bikerům a Pražákům. Jde o promyšlenou taktiku, řízenou z ciziny. Nadnárodní výrobci drahých kol, cyklistických obleků, přileb, brýlí, rukavic, energetických tyčinek a dalších předražených věcí úplně zblbli mladé české kluky. Když se jim ten divný sport podaří dostat na Čížkovy kameny, bude to pro ně obrovský byznys. Jan Rejl za pár šupů zaprodal českou přírodu.“

Budovatel Trutnov Trails oponuje, že singletraky jsou běžnou součástí Alp stejně jako třeba sjezdovky nebo značené trekové trasy. V Česku už dnes fungují třeba v Rychlebských a Jizerských horách, na Vysočině nebo na Šumavě.

„Je to generační střet, ve kterém pana Čepelku sobecky nezajímá nic jiného, než jeho klid,“ říká. „Prostě mu vadí, že mu kolem statku jezdí cyklisté. Stojí za ním jen pár myslivců a chalupářů, většinou starších lidí. Když sbíral podpisy na tu svou petici, zmanipuloval je nepravdivými tvrzeními, třeba že zneužíváme dotace nebo že na Čížkovy kameny chceme stavět vlek. Jeho slova o údajné ‘totální devastaci chráněného biotopu’ vyvrátily dva odborné posudky.“

V pondělí 6. listopadu proběhne ve Lhotě u Trutnova beseda zástupců Trutnov Trails s veřejností. „Nesmysly odpůrců projektu vyvrátíme věcnými argumenty,“ tvrdí Jan Rejl. „I já tu žiji a chci, aby Lhota zůstala klidnou obcí. Žádné tisíce bikerů denně tu jezdit nebudou. Místním lidem navíc terénní cyklistika přinese podnikatelské příležitosti. Kdybych byl panem Čepelkou, místo boje s ‘vetřelci’ začnu nabízet občerstvení a ubytování,“ dodává.

Autor: