Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

  16:18
Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři obce, kterým se podařilo získat na projekty dotace.

Sdílené zahrady vybudují Moravany na Brněnsku a Velenov s Kořencem na Blanensku, které uspěly v programu Zelené oázy. Mezi sebou si rozdělí necelých 190 tisíc korun. V Kořenci tak vybudují jabloňovou zahradu.

„Z místa, které leží ladem, se stane vlídný a přírodně pestrý prostor pro setkávání i individuální odpočinek, místo pro programy s dětmi a útočiště pro návštěvníky muzea,“ pochvaluje si starosta obce Miroslav Zemánek (nez.).

Dnes je zahrada vlastně jen zatravněný prostor s vlastním pramenem. Teď se sem mají vrátit staré odrůdy jabloní, vznikne tu vodní plocha a na ni navázaný dešťový záhon. Kromě herních prvků tady přibudou i relaxační zákoutí.

Velenovská radnice zase plánuje Živou školu. Základku tady sice obnovili před dvěma lety, ale nemá žádný pozemek. Škola, rodiče, hasiči i další místní tak hodlají vybudovat malou přírodní učebnu a školní zahradu jako „skutečné učivo ve skutečném světě“.

A obdobný projekt vymysleli i v Moravanech u Brna. „Otevřená přírodní zahrada Moravánek bude veřejně přístupná školní zahrada. Dětem poslouží nejen k výuce a široké veřejnosti k trávení volného času posezením v příjemném prostředí,“ popisuje další úspěšná žadatelka, moravanská starostka Helena Kadlečíková (Moravany dětem).

Úpravy se tam dočká i dnešní neudržovaná stráň, aby se už nestávala základním kamenem černé skládky, která se tam opakovaně objevuje.

Komise u přihlášených projektů hodnotila například míru zapojení veřejnosti nebo správnou skladbu rostlin. „Letošní přihlášky byly velmi promyšlené a dobře pracují se zapojením veřejnosti, což je jeden z klíčových cílů celé výzvy: prohlubovat vztah mezi lidmi a místem, ve kterém žijí. V kontextu dlouhotrvajícího sucha a narůstajícího problému městského tepelného ostrova vnímám každou korunu, která pomůže zvládat klimatické extrémy, jako tu nejlépe vynaloženou,“ rozvádí myšlenku Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství, která se společností MOL program organizuje.

Většina autorů vítězných projektů aktivity směřuje na začátek léta a na podzim, kdy se uskuteční i přihlašování do dalšího ročníku Zelených oáz. Své projekty do něj opět mohou hlásit neziskové organizace, obce, ale třeba i školy a další sdružení.