Spolana bude méně toxická, chlor už nebude vyrábět za pomoci rtuti

  18:32
Neratovická chemička Spolana přestala po téměř sedmdesáti letech používat toxickou rtuť. K poslednímu listopadovému dni se rozloučila s neekologickým a zastaralým provozem amalgámové elektrolýzy pro výrobu chloru a louhu sodného. Původně však měla tato výroba skončit již v roce 2014.

Areál Spolany se rozkládá severně od centra Neratovic v bezprostřední blízkosti toku Labe na 262 hektarech. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Chemička, která je od roku 2016 součástí skupiny Unipetrol, odstavením amalgámové elektrolýzy plní rozhodnutí Evropské komise, jež nařizuje ukončení používání rtuťové elektrolýzy v zemích Evropské unie. Výroba polyvinylchloridu (PVC), jehož je Spolana jediným producentem v České republice, ale zůstane zachována.

„V průběhu letošního roku jsme dokončili přípravy na spuštění nového způsobu výroby PVC, na který plynule přecházíme, a to bez jakýchkoliv omezení majících vliv na kvalitu či bezpečnost,“ vysvětlil Karel Pavlíček, generální ředitel Spolany.

Chlor potřebný pro výrobu meziproduktu EDC, který byl doposud vyráběn rtuťovou elektrolýzou, je nahrazen přímým nákupem EDC. Výroba PVC tak bude pokračovat v plném rozsahu.

Karel Pavlíček zároveň upozornil, že dovoz tohoto produktu by neměl vést ke zvýšenému provozu vlaků, a město Neratovice se tedy nemusí obávat většího dopravního zatížení.

Sanace za 160 milionů

Příslušná část výrobního areálu, ve které byl provoz rtuťové technologie instalován, projde ekologickou sanací. Přípravy na sanaci na základě projektu schváleného Krajským úřadem Středočeského kraje začaly ihned po ukončení výroby.

„Celková investice do ukončení amalgámové elektrolýzy a provedení následných sanačních prací se pohybuje ve výši 160 milionů korun. Sanace by měla být dokončena během následujících dvou let,“ popsal ředitel Pavlíček.

Přestože byla Spolana k ukončení zastaralého provozu amalgámové elektrolýzy donucena, pyšní se postupnou ekologizací.

„Spolana již dávno není ekologickým strašákem z minulého století. Dlouhodobě plníme veškeré emisní limity a do ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů korun. V příštím roce zahájíme stavbu nového plynového energetického bloku, kterým v roce 2019 nahradíme stávající hnědouhelný. Tímto opatřením dále minimalizujeme dopady naší výrobní činnosti na životní prostředí,“ uvedl Pavlíček.

Stále největší znečišťovatel

Přes všechnu svou snahu Spolana dlouhodobě vévodí žebříčkům největších českých znečišťovatelů, a to hned v několika ukazatelích. Nechvalnou jedničkou je co do množství vypouštěných rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek a největším znečišťovatelem je také v oblasti mutagenních látek.

Českou dvojkou je pak co do množství vypouštěných látek poškozujících ozonovou vrstvu (o aktuálním žebříčku znečišťovatelů zde).

Amalgámovou elektrolýzu Spolana používala od roku 1948. V roce 1975 způsob výroby inovovala a zároveň zvýšila kapacitu výroby.

V roce 2007 vydal kraj rozhodnutí, podle kterého měla Spolana se zastaralou technologií skončit do roku 2014, společnosti se ale podařilo docílit prodloužení tohoto termínu, byť jen částečně, původně se provoz snažila zachovat do roku 2020.