Lidé ve Vsetíně se bouří proti chystané spalovně, posoudí ji kraj

  16:10
Referendem může skončit případ spalovny odpadů ve Vsetíně, kterou připravuje firma Zásobování teplem Vsetín. Na internetu vznikla nesouhlasná petice, podle organizátorů ji podepsalo už 2 500 lidí. To je dostatečné číslo pro vyvolání místního referenda.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Věříme, že referendum nakonec nebude potřeba, protože odpor občanů je jednoznačný. Není o čem hlasovat, spalovnu lidé ve Vsetíně zjevně nechtějí,“ řekl opoziční zastupitel Michal Berg (Koalice pro otevřený Vsetín).

Vedení města v nejbližší době odešle investorovi dopis, v němž chce znát podrobnosti k jeho záměru. Zejména dopad spalovny na životní prostředí, dopravu či cenu tepla a odpadu.

„Jde o významnou investici na území Vsetína, máme proto právo se v zájmu našich obyvatel ptát na mnoho věcí,“ uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).

Místostarosta Pavel Bartoň (ANO) naznačil, že referendum může kromě obyvatel vyvolat i samotná radnice. „Tohle téma padlo i na prvním kulatém stole ze strany občanů,“ zmínil Bartoň, který má na starosti životní prostředí.

Podle něj hodně záleží na tom, jak dopadne zjišťovací řízení EIA, které má zhodnotit vliv budoucí spalovny na životní prostředí. Firma odeslala dokumenty na krajský úřad minulý týden, stanovisko úřadu lze očekávat do šesti měsíců.

„Jeho závěry jsou pro nás zásadní, stejně jako názory občanů,“ konstatoval Bartoň.

Investor si je jistý, že závěry úřadu veřejnost uklidní. „Petici proti spalovně podepíše každý, kdo se o život ve městě aktivně zajímá, protože v tuto chvíli stojí naše slovo proti slovu odpůrců spalovny. To se však změní, až bude k dispozici závěr z šetření v rámci velké EIA, ve které externí autorizované osoby vliv zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví posoudily,“ prohlásil Michal Chmela, předseda představenstva firmy Zásobování teplem Vsetín.

Spalovna má vzniknout na místě současné plynové kotelny za sběrným dvorem u Kauflandu v místní části Luh. Primárně bude spalovat komunální odpad, sekundárně potom vyrábět teplo a elektrickou energii.

Jde o investici soukromé firmy, a pokud splní všechny zákonné požadavky, má radnice jen omezené možnosti, jak jí zabránit. Může například rozhodnout, že jí nebude poskytovat odpad ze Vsetína, což je ale podle Bartoně až krajní krok.

„Chceme hlavně předejít tomu, aby se sem svážel odpad z okolí. Budeme o tom jednat s firmou a také jako město chceme lépe a systematicky třídit odpad,“ sdělil radní.

Opozice: Radnice se probudila o půl roku později než měla

Ve Vsetíně je otázka vzniku spalovny tématem číslo jedna. Když lidé minulý týden na veřejném setkání vybírali hlavní problémy města, vyhrál bod nazvaný „Ne Spalovně odpadů“. O finálním pořadí se nyní hlasuje na městském webu.

Vznikla také zmíněná petice, která nesouhlasí se vznikem spalovny nedaleko centra města a poblíž sídlišť či škol.

„Umístění nového významného zdroje znečišťování ovzduší do dané lokality je nezodpovědné a více než nepochopitelné,“ uvádí se v petici, která se obává zvýšení emisí a navrhuje přemístění zařízení do průmyslové zóny v Jasenicích.

Její signatáři a opozice také městu vyčítají, že spalovně „nepřímo“ vyjadřuje podporu. Odkazují na koaliční smlouvu, kterou po loňských komunálních volbách podepsali členové KDU-ČSL, STAN a ANO. V kapitole životní prostředí obsahuje závazek k „podpoře vybudování nových technologií pro využití odpadu jako energie.“

Právě takto se chystaná spalovna prezentuje a záměr na její výstavbu se připravoval již před volbami. Vsetín navíc k záměru firmy nedal v rámci hodnocení vlivu spalovny na životní prostředí (EIA) žádné připomínky, to udělaly až občanské spolky, lidé či jiné úřady..

„Radnice se probudila o půl roku později než měla. Nebýt zájmu občanů, tak žádný proces EIA není a investor už staví, protože město se na zastupitelstvu odmítlo spalovnou dvakrát zabývat. Je ale vidět, že odpor občanů funguje a radní se začínají od své podpory spalovně odklánět. Faktem ale stále zůstává, že vládnoucí koalice má stále podporu spalování odpadu ve svém programovém prohlášení,“ poznamenal Berg.

Bartoň kritiku odmítá. „Daný bod v programovém prohlášení neřeší spalovnu, ale to, co udělat s odpadem a jak jej energeticky využít. Jde třeba také o bioplyn,“ podotkl.

Autor: