Jsme proti, znělo jasně na projednávání stavby spalovny

  18:38
Jednoznačný směr nabralo od samého začátku veřejné projednávání dokumentace posouzení vlivů na životní prostředí spalovny společnosti Suez. Ta by měla vzniknout na katastru ostravského obvodu Mariánské Hory nedaleko někdejší koksovny Šverma.

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Prakticky všichni zúčastnění, s výjimkou zástupců firmy, byli proti stavbě spalovny.

„Rozumím, že to má společnost Suez jako obchodní záměr, ale proč by taková spalovna měla stát právě tady, kde je už tak znečištěné životní prostředí,“ řekl za mnohé René Mynarčík z Petřkovic. Odměnou mu byl potlesk zhruba 150 lidí, kteří na projednávání přišli.

A podobně hovořili i zástupci ostravských radnic i magistrátu. 

„Neustále jsou na území města Ostravy překračovány imisní limity. Bylo by paradoxní a absurdní, kdybychom povolovali vyšší imisní zatížení na území města a přitom z veřejných peněz platili nová a nová opatření, od ekologizace veřejné hromadné dopravy až po příspěvky na výměnu kotlů v domácnostech,“ řekla Kateřina Šebestová, náměstkyně ostravského primátora. 

„Proto je ostravský magistrát proti tomuto záměru a doporučil ministerstvu životního prostředí, aby vydalo k záměru negativní vyjádření,“ zdůraznila Šebestová.

Podle zástupců společnosti Suez je však stavba spalovny v kraji potřebná. „Nejsme původci těchto odpadů, jsme ti, kteří nabízejí technologii k jejich likvidaci,“ poznamenal Petr Špičák ze společnosti Suez. „Pokud by tento záměr neprošel, ty odpady by tady byly i tak.“

Suez chce v průmyslovém areálu postavit v sousedství současné spalovny další, podobnou, o kapacitě dvacet tisíc tun ročně.

Odmítly i obvody

Proti snaze firmy se vedle magistrátu postavily i další ostravské obvody, v rámci veřejného projednávání vystoupili zástupci radnic v Mariánských Horách i v Přívoze.

Náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová se kvůli nemoci projednávání nezúčastnila. Krajský úřad proti stavbě tak nekompromisně jako ostravský magistrát nebo obvody nevystupuje.

„Krajská samospráva důrazně vyžaduje, aby případným navýšením kapacity spalovny nedošlo k nárůstu emisí vypouštěných do ovzduší. Také nechceme připustit, aby se k nám do regionu vozil cizí odpad,“ uvedla Uvírová.

Argument, že by se do spalovny dovážel odpad z jiných krajů, zazněl na jednání několikrát. „Z Moravskoslezského kraje se více nebezpečných odpadů vyváží, než se dováží,“ reagoval na výtky Špičák.

I na základě výsledků veřejného projednávání následně ministerstvo rozhodne, zda projekt splňuje potřebné náležitosti.