Kdo vlastní vodu?

  0:02
Komerční sdělení Slyšeli jste plamenné řeči o prodeji vodárenské infrastruktury? To, co je plamenné, ale není vždycky pravdivé. A tak je tomu i v tomto případě. Kdo tedy vlastní českou vodu? Česká města a obce!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mapa ukazuje, kdo vlastní v ČR vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny i čistírny vody. | foto: SOVAK ČR

Ano, česká města a obce vlastní na většině území ČR veškeré vodovodní a kanalizační potrubí, úpravny i čistírny vody. Před revolucí byla vodárenská infrastruktura majetkem státu, později byla převedena na města a obce, a tak tomu v drtivé většině případů také zůstalo. Dnes je více než 90 procent vodárenského majetku v rukou měst a obcí.

Města rozhodují

Vlastníkem infrastruktury jsou tedy česká města a obce, které o majetku jako každý jiný vlastník také plně rozhodují. Co tedy konkrétně dělají? V prvé řadě každý rok schvalují cenu vody. Ano, město či obec rozhoduje o tom, zda bude cena vody zvýšena, či zachována. Nikdo jiný!

Kolik stojí voda?

Za jeden litr vody u nás zaplatíme zhruba 8,8 haléře. Průměrné vodné a stočné v České republice se pohybuje mezi 86 a 88 Kč za metr krychlový, tedy tisíc litrů vody. Dle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) se cena vody letos navýšila méně než předpokládaná inflace, roste tedy méně než jiné produkty a služby.

Nižší DPH?
A mohli bychom platit ještě méně. Zveřejněné prohlášení vlády ČR obsahuje návrh přesunout vodné a stočné z 15 procent na 10procentní sazbu DPH. „SOVAK ČR tento krok vítá. Pokud by došlo ke snížení DPH na 10 procent, pak by to znamenalo nižší vodné a stočné o téměř čtyři koruny za kubík vody. Snížení DPH u vodného a stočného jsme navrhovali už přede dvěma lety, bohužel naše volání zůstalo dosud nevyslyšené,“ doplňuje k vládnímu návrhu Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR.

Zdroj: SOVAK ČR, ČSÚ

www.faktaovode.cz

Město je také zodpovědné za stav svého majetku a jako odpovědný hospodář tak musí rekonstruovat i stavět nové vodovodní a kanalizační potrubí. Dále města a obce jako vlastníci majetku vybírají společnost, která vodovody a kanalizaci bude provozovat. Tedy společnost, která se postará o kvalitu vody, vyřeší havárie a je vám k dispozici na zákaznické lince.

Z čeho města platí nové potrubí?

Všichni pravidelně platíme za vodné a stočné a velká část těchto peněz je určena na obnovu vodovodů a kanalizací. Provozovatel tyto peníze vybere od zákazníků a převede na město ve formě nájemného. Z nájemného se pak platí rekonstrukce stávajícího potrubí či budování nových úpraven a čistíren odpadních vod.

Jak se určuje výše nájemného?

Město každoročně schvaluje cenu vody a má možnost si stanovit i výši nájemného. Každý rok si tak řekne, kolik v následujícím roce potřebuje a chce investovat, a z toho se vypočítá odpovídající cena vody. Není pochyb o tom, že město rozhoduje o vaší ceně vody i stavu potrubí. Pokud se město rozhodne nestavět a nerekonstruovat potrubí, nastaví nízkou cenu vody. Vodovody a kanalizace pod zemí nejsou vidět a na jejich špatný stav se tak může dojít až za několik let. To už ale také může být potrubí v katastrofálním stavu. Proto není dobré vždy jásat nad nízkou cenou vody.

Kdo investuje do potrubí nejméně?

Podle ministerstva zemědělství jsou to menší městečka s nízkou cenou vody. Malá města či obce navíc v některých případech dotují vodovod i z obecních rozpočtů, což zkresluje cenu vody a nezbývá jim pak dost financí na další aktivity, například stavbu chodníků či školek.

Zdroj: ročenka MZe VaK 2016, SOVAK ČR

Více informací najdete na www.faktaovode.cz.