Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

  11:10
Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat radnice ve Dvoře Králové nad Labem. Areál koupila loni na podzim za devět milionů korun od společnosti Vánoční ozdoby, DUV-družstvo.

Podle místostarostky Alexandry Jiřičkové (ANO) bude rekonstrukce komplexu a jeho využití v příštích letech prioritou Dvora Králové.

Fotogalerie

Areál bývalé tržnice na náměstí Republiky tvoří pozemky o celkové výměře 5,5 tisíce metrů čtverečních a několik objektů. Původně zde byla továrna firmy Mayer a syn, která zahájila provoz v roce 1865. 

„Když město objekt získalo, nechali jsme vypracovat jednoduchou studii, která ukázala možnosti, jak by se areál dal využít. Zabývala se především parkováním, využitím pater a propojením náměstí Republiky s Tylovou ulicí. Vzhledem k tomu, že je to významná nemovitost v centru města, chceme vypsat architektonickou soutěž a podle jejích výsledků dál postupovat,“ říká místostarostka.

K vypsání soutěže by podle ní mělo dojít pravděpodobně v příštím roce, rekonstrukce bude stát řádově desítky milionů korun. Město už také uspořádalo veřejné projednání s obyvateli.

Podle studie by v industriálním areálu mohlo být parkoviště, v prvním a druhém nadzemním podlaží zázemí pro volnočasové aktivity, například knihovna, které dnes chybí bezbariérový přístup, dům dětí a mládeže, multifunkční sál nebo vzdělávací centrum pro dospělé. Mohlo by zde vzniknout parkoviště až pro sto automobilů, parkovacích ploch v centru Dvora Králové není mnoho.

„Vzhledem k tomu, že je v centru města okolo 300 placených parkovacích míst, zvýšení jejich počtu o sto by tak představovalo třicetiprocentní nárůst, což je velmi významné,“ řekl už dříve dvorský starosta Jan Jarolím (ANO).

Další možnosti využití naznačila zářijová výstava Aš po Už/horod, kterou ke 100. výročí od založení Československa připravili studenti Uměleckoprůmyslové školy v Praze. 

„Nejvíc mě zaujalo to, že přestože se budova nachází na velice rušné křižovatce, ve druhém patře tento ruch nepociťujeme. Vládne tu klid, ticho, jisté soustředění a také dobré klima,“ všimla si kurátorka výstavy Jitka Škopová. Cílem výstavy bylo mimo jiné otevřít otázku dalšího využití budovy.

Podobné areály si pražská škola pro přehlídky studentských prací vybírá i v jiných městech.

„Záměrně nevyužíváme městské galerie. Zaměřujeme se na budovy, které jsou nevyužívané, ale mají velký skrytý potenciál pro město. Otevíráme tak otázku, co bude s prostory dál,“ dodává Škopová.

Výstava byla prvním podobným počinem od doby, co město někdejší Mayerovu továrnu koupilo. 

„S nápadem přišla Uměleckoprůmyslová škola. Pokud by nás v budoucnu někdo s podobným záměrem oslovil, tak se tomu nebudeme bránit,“ poznamenává místostarostka Jiřičková.

Bývalá ruční tkalcovna

Firma založená Jindřichem Mayerem v továrně provozovala ruční tkalcovnu a barevnu.

Od 30. let minulého století do roku 1958 zde fungovala městská tržnice, jeden čas v rozlehlých prostorách působilo také městské muzeum.

Ve druhé polovině minulého století zde sídlila firma Strojtex založená v roce 1958, po sametové revoluci objekt získala společnost Vánoční ozdoby.

V současnosti mají část prostor v přízemí pronajatou soukromé firmy.