Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

  14:30
Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze Rtyně v Podkrkonoší. Zároveň mu zakázal na deset let chov hospodářských zvířat. Farmáři původně hrozilo až pět let vězení.

Muž se hájil tím, že na to, aby zajistil řádnou péči o skot, mu chyběly peníze.

Do úhrnného trestu soud zahrnul i neplacení výživného na nezletilou dceru. Ani jedna strana se proti rozsudku neodvolala a je tak pravomocný.

Z týrání hospodářských zvířat policie Čepelku obvinila vloni na podzim. Veterinární inspekce na jeho statku na konci loňského ledna našla několik krav v zuboženém stavu. Byly ustájené na směsi podestýlky a vlastních výkalů, v některých místech vrstva dosahovala až metrové výšky. Vyhublý skot se takřka nemohl hýbat, neměl dostatečný přístup k vodě ani ke krmení.

Šest zvířat museli z polotekuté podestýlky dokonce vyprostit hasiči. Dvě krávy veterináři na místě utratili, čtyři kusy putovaly na jatka. Veterináři ve stájích také našli dvě až tři kostry telat potažené kůží. 

„Chovatel bezdůvodně omezoval napájení zvířat, skot choval ve zcela nedůstojných podmínkách, omezoval svobodu jejich pohybu. Odsouzený choval větší počet zvířat zvlášť trýznivým a surovým způsobem a tímto jednáním jim způsobil smrt,“ řekla soudkyně Veronika Tomanová.

Fotogalerie

Pracovníci veterinární správy, kteří ve čtvrtek u soudu vystoupili jako svědci, se shodli na tom, že podobný případ za svou kariéru nepamatují. 

„Za svou 35 let dlouhou praxi jsem nic takového neviděl,“ uvedl veterinář Jiří Merta.

Vladimír Čepelka u soudu odmítl, že by zvířata úmyslně týral a že by neměla přístup k vodě a krmivu. Na pořádnou péči neměl peníze. Bylo na něj vyhlášeno přes 60 exekucí, jeho dluh v insolvenčním řízení dosáhl téměř devíti milionů korun. 

„Nebylo mým úmyslem zvířata trápit. Měla přístup k napaječkám s vodou, dostávala šrot a seno. Všechny mé příjmy šly insolvenční správkyni a neměl jsem prostředky na chov dobytka. Mrzí mě, že k tomu došlo,“ uvedl Čepelka.

Přestože podle svých slov ročně dostával na zemědělských dotacích ročně 150 až 200 tisíc korun, na zabezpečení řádné péče o hospodářská zvířata to nestačilo. 

„Poslední rok byl krizový, nečekal jsem, že to dojde až tak daleko,“ dodal farmář, který na statku ve Rtyni v současnosti chová už jen koně, psy a kočky. Neměl ani peníze na odvoz uhynulých zvířat do kafilerie. Kvůli špatné finanční situaci ani neplatil výživné. V současnosti na něm dluží zhruba 30 tisíc korun. Za neplacení výživného už má dva záznamy v trestním rejstříku.

Kromě podmínky Čepelka od soudu vyfasoval také desetiletý zákaz chovu hospodářských zvířat. Okresní soud plně vyhověl návrhu obžaloby.

„V úvahu by připadal i nepodmíněný trest, ale v tomto případě považuji podmíněný trest za dostačující,“ sdělil státní zástupce Jindřich Dušek.