Tři primátoři stojí před soudem s obžalobou za laciný prodej pozemků

  12:12
Prodej osmnácti pozemků v roce 2009 přivedl před soud osm někdejších radních magistrátu ve Frýdku-Místku. Státní zástupce míní, že půdu prodali pod cenou úředníkům magistrátu a členům ČSSD. K pozemkům následně nechali za peníze města vybudovat inženýrské sítě, čímž jejich cenu zvýšili.

Frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Podle znaleckého posudku mělo město pozemky prodávat za 350 korun za metr čtvereční, po zásahu radních prodávalo za 240 korun.

„Záměrně a úmyslně způsobili škodu městu prodejem pozemků za nižší cenu tím, že krátce před jednáním zastupitelstva snížili původní cenu za pozemky,“ přiblížil obžalobu státní zástupce Ladislav Hradil. K městským pozemkům se podle státního zástupce měli levně dostat hlavně městští úředníci a členové ČSSD.

„Obžalovaní by byli postaveni před soud bez ohledu na to, kdo pozemky koupil, ale mohu říci, že drtivá většina kupujících byli rodinní příslušníci městských úředníků, úředníci samotní, regionální politici ČSSD či jejich rodinní příslušníci,“ řekl státní zástupce.

Pobucký: Jde o politický proces

Před soudem stojí hned tři primátoři Frýdku-Místku. Vedle Evy Richtrové, která nejvyšší post zastávala právě v době rozhodování o prodeji pozemků, byl obžalován i její následník Petr Cvik a současný primátor Michal Pobucký.

Všichni tři obvinění odmítají, podle Pobuckého nejde o spravedlnost, ale politický proces.

„Státní zástupce obžaloval jen členy ČSSD a KSČM, nikoho jiného, byť o prodeji hlasovali všichni zastupitelé, jde o politický proces,“ řekl nynější primátor. „A co se týče kupců, žádný člen ČSSD si pozemek nekupoval,“ uvedl Pobucký.

„Obvinění před ostatními zastupiteli zatajili fakta. Ti se pak nemohli správně rozhodnout, proto byli obviněni jen členové rady,“ odmítá nařčení státní zástupce. Podle obžalovaných ale o žádné zatajování informací nemohlo jít.

O možnosti koupit pozemky měli vědět přednostně

„V majetkové komisi, kde se probírala jak původní, tak následná cena, byli zástupci všech stran. Ti měli za povinnost informovat své kolegy. O změně ceny věděli i předsedové jednotlivých politických klubů zastupitelstva,“ hájila sebe i spoluobviněné u soudu Eva Richtrová.

Státní zástupce považuje za prokázaný i fakt, že se zájemci o koupi pozemků dozvěděli o možném prodeji přednostně.

„Úředníci věděli o prodeji pozemků dříve než veřejnost, patnáct z osmnácti podaných žádostí bylo stejných, jako přes kopírák,“ prohlásil Ladislav Hradil.