Šestice mužů je obžalovaná, že se pokusila z bank vysát 27 milionů korun

  9:24
Až deseti lety vězení je ohroženo šest mužů, kteří se podle obžaloby pokusili v letech 2015 a 2016 jako organizovaná skupina postupně vylákat z bank 27 milionů korun. Případ bankovních podvodů začal v pondělí rozplétat českobudějovický krajský soud.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obžalovaní, mezi nimiž jsou například majitelé a společníci krachujících firem, číšník trestaný v minulosti za obchod s drogami, taxikář nebo pronajímatel hracích automatů, odmítli hned první den hlavního líčení vypovídat. Podobně se většinou chovali i u policejních výslechů.

„Pomáhal jsem známému z Plzně získat úvěr od firmy v Brně. Bylo to legální a za provizi. Obvinění je nesmyslné,“ vypověděl v září 2016 před policejními vyšetřovateli dvaašedesátiletý Bohuslav Urban z Českobudějovicka.

Obvinění odmítají i další obžalovaní. Nezpochybňují ale, že se někteří z nich vzájemně znali z podnikání i ze soukromého života.

Podle státního zástupce Josefa Českého fungovala parta známých jako organizovaná skupina, ve které měl každý svoji úlohu. Někteří obstarávali padělané občanky, další se s jejich pomocí pokoušeli zakládat bankovní účty nebo převádět na nich peníze. Při jednání s bankami používali naučený cizí podpis.

Z jednoho účtu chtěli převést 10 milionů korun, uvádí žalobce

Hlavou skupiny byl podle spisu několikrát trestaný osmatřicetiletý Daniel Laštovka z Prahy, který dříve pracoval u několika finančních a poradenských společností a odnesl si databáze a osobní údaje solventních klientů. Je obžalovaný, že postupně úkoloval své komplice, jak peníze z jejich účtů získávat.

Dva z nich se například v říjnu 2015 několikrát objevili v českobudějovické pobočce Komerční banky. Jeden si podle obžaloby na cizí občanku opatřenou vlastní fotografií založil účet a chtěl na něj převést 10 milionů korun z účtu skutečného majitele ze Soběslavi. Převod se jen náhodou nepovedl kvůli administrativní drobnosti.

O měsíc později pokus podle žalobce zopakovali s účtem dalšího klienta. Také tady měli smůlu, požadovaných pět milionů totiž na pravém účtu už nebylo. Poslední pokus byl za použití takzvaného bílého koně, muže, který byl podobný na padělané občance skutečnému majiteli účtu.

Díky opatrnosti pracovníků bank se většina transakcí nepovedla. Ztrátu utrpěla jediná pobočka, která vyčíslila škodu na 395 tisíc korun.

V září 2016 pozatýkala šestici mužů policejní zásahová jednotka v Praze, Veselí nad Lužnicí a Českých Budějovicích.

Kriminalisté zjistili, že skupina se snažila získat peníze z cizích účtů také pomocí převodních příkazů s padělanými podpisy, které vhazovali do bankovních schránek, což se jim v jednom případě podařilo.

Z původně osmi podezřelých z podvodů a padělání veřejné listiny zahájil soud proces s pěti obžalovanými. Laštovka je ve vězení za jiné trestné činy a z jednání se omluvil kvůli závažným zdravotním problémům. Podle státního zástupce Českého původně usiloval o statut spolupracujícího obviněného.

Policii jako jediný celý případ podrobně popsal i vyjmenoval své komplice. Tvrdil, že ho k činu dohnaly dluhy a vydírání ruské mafie a že za vším jsou ještě další lidé, hlavně pracovníci bank. Postavení spolupracujícího obviněného, které by mu vyneslo mírnější rozsudek, nakonec nezískal.

Jednání nařídil předseda senátu Ondřej Círek na celý týden, vypovídat budou svědci.