Pětici mužů soudí za dotační podvod při stavbě centra v Hluboké

  11:24
Stavbou relaxačního a regeneračního centra (dnes Wellness Hotelu Diamant) v Hluboké nad Vltavou se začal zabývat budějovický krajský soud. Pětice podnikatelů a stavebníků čelí obžalobě, že díky podvodům kolem projektu neoprávněně získala od evropských fondů přes 50 milionů korun a dalších 90 milionů se pokusila neoprávněně dostat.

Relaxační a regenerační centrum otevřeli v Hluboké nad Vltavou v červnu 2010. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Mužům hrozí až deset let vězení za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropských společenství. Žalobce skupinu obžalovaných hodnotí jako zločinné spolčení. Všichni vinu odmítají.

„Předali žádosti o podporu financování, ve kterých uvedli nepravdivé údaje. Získali neoprávněně dotaci na první etapu, na další dvě se pokusili příspěvky získat,“ tvrdí v obžalobě státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Za hlavní problém označil fakt, že hotel v letech 2008 a 2009 vznikal podle projektu, který ve skutečnosti neodpovídal dokumentům předloženým k žádostem o dotace. Navíc policisté našli už vyplacené faktury, které nesouhlasily se skutečnými náklady.

„Necítím se vinen, s nikým jsem se nespojil za účelem vylákání dotace. Veškeré získané prostředky jsme použili na stavbu,“ zahájil výpověď obžalovaný Miroslav Skořepa, který byl v době stavby jednatelem investorské akciovky Kardiocentrum Vysočina CZA se sídlem v Hluboké nad Vltavou.

Podle Skořepy, který figuruje v mnoha společnostech, mimo jiné i v holdingu Rybářství Třeboň, dostala jeho firma nabídku na dokončení už plánované stavby od města Hluboká i s původním projektem.

Žádost o evropské dotace pro ně zpracovával G-Project a schvaloval je Úřad regionální rady regionu Jihozápad (ROP).

Na počátku stavby vznikly problémy s jejím založením. Spadla jim opěrná zeď a narazili na tekuté písky. Museli proto změnit techniku založení stavby pomocí betonových pilotů. Od původního projektu se pak stavba začala lišit i dispozicemi interiéru, jelikož na pětihvězdičkové hotely začaly platit jiné normy.

„Všechny změny projektu jsme hlásili G-Projektu, který sestavoval žádosti o dotace a komunikoval s úřadem ROP Jihozápad. Měl v tom zkušenosti, věřil jsem mu,“ hájil se Skořepa.

Po přečtení třístránkového vysvětlení, ve kterém obžalovaný Skořepa vinil z nedbalosti úředníky ROP a z podjatosti policisty, protože začali případ vyšetřovat až po udání v roce 2014, odpovídal na otázky předsedy senátu Ondřeje Círka a státního zástupce.

Přiznal, že jako vystudovaný zootechnik stavebnictví nerozumí a jeho společnost Kardiocentrum Vysočina neměla žádné zisky. Na počátku stavby do ní přijal jako druhého jednatele nyní spoluobžalovaného Vladimíra Hlavatého.

Po dostavbě hotelu koupil akciovku věřitel, společnost Medical Holding. Kdo ho k záměru stavět hotel přemluvil, Skořepa už neví. Ani proč si je město vybralo jako soukromého investora.

O tom, jak probíhala výstavba luxusního hotelu s dotacemi, vypovídá podle státního zástupce Štěpánka například fakturování betonových pilotů do základů, kdy si stavební firma Hochtief nechala zaplatit 21 milionů korun za materiál, který získala sedmkrát levněji.

Podle obžalovaných byl rozhodující celkový rozpočet nákladů na dílo, který se dodržel. Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších obžalovaných a znalců.