Zhodnocení desítek milionů zůstalo jen na papíře, podvodník dostal osm let

  13:16
Michal Morch vystupoval jako člověk, který rozumí obchodování na burze. Jednasedmdesáti lidem nasliboval tímto způsobem zhodnocení peněz. Vybral od nich skoro 87 milionů korun, které proinvestoval a nevrátil. Soud mu za to uložil osmileté vězení.

Soud s Michalem Morchem | foto: IDNES.cziDNES.cz

Krajský soud v Pardubicích jeho jednání zhodnotil jako podvod a Morcha poslal do věznice s ostrahou. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se odvolal k vrchnímu soudu.

Obžaloba viní padesátiletého muže z toho, že od roku 2010 do října 2016, soustavně vybíral od lidí peníze s příslibem vrácení vkladu včetně zhodnocení.

Poškozeným pak vědomě nepravdivě tvrdil, že jejich peníze výhodně zhodnotí s výnosem od 10 do 30 procent ročně jejich investováním do cenných papírů na Burze cenných papírů v Praze.

„Část peněz skutečně hromadně do cenných papírů investoval, částečně pak i do nákupu uměleckých děl, přestože si musel být vědom toho, že dlouhodobě nedosahuje ani zdaleka zhodnocení, které nabízí,“ uvedla v rozsudku soudkyně Krajského soudu v Pardubicích Anna Sobotková.

Grafiky i obrazy od Karla Svolinského, Josefa Herčíka či Albína Brunovského, které nakoupil, propadly jako náhradní hodnota. Soud také Morchovi udělil povinnost nahradit škodu poškozeným.

„Obviněný vystupoval jako osoba přes finance znalá. U známých touto rétorikou vzbudil dojem, že je veleúspěšným podnikatelem. Jen on nabízel zhodnocení až 30 procent, které žádný bankovní ústav neposkytoval,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Sobotková.

Morch si přitom musel být vědom, že nedosahuje výdělku, protože neměl zisk, z něhož by platil daně. Neustále však od lidí vybíral peníze.

„Vám se dařilo akorát na papíře, lidé možná dostali úroky, ale jistinu nikdy. Plnil jste si zálibu v investování, ne však ze svých prostředků,“ řekla Sobotková.

Soud kladl v rozsudku důraz na Morchovo jednání v roce 2015, kdy i jemu samotnému muselo být jasné, že se žene do průšvihu, a přesto si dál půjčoval od lidí další miliony.

„Nikdy jsem to neudělala, ale k rozsudku jsem přidala i subjektivní stránku. Věděl jste, že jste ve finálním a kritickém období a přesto jste uzavíral další smlouvy na peníze. To hodnotím jako přímý úmysl. Šokující je i to, že si stojíte za úspěšnou kariérou. Nevím, z čeho vycházíte,“ řekla Sobotková.

Obviněný Morch vinu přijímá, proti rozsudku se však odvolal.