V Bílině ani po tři čtvrtě roce nevědí, zda jsou výsledky voleb platné

  12:17
Od loňských komunálních voleb uplynulo už bezmála tři čtvrtě roku a v Bílině na Teplicku přesto pořád nevědí, jestli jsou jejich výsledky platné. A vědět to nebudou ještě minimálně tři měsíce. Ústecký krajský soud totiž bude v projednávání napadení zdejšího hlasování pokračovat až v polovině září.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

V posledních týdnech soud musel nařízené jednání několikrát zrušit ať už kvůli dovolené jednoho ze členů senátu, nebo pro pracovní neschopnost právní zástupkyně navrhovatele Pavla Musila. „Navrhovatel trvá na její osobní účasti,“ uvedla mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Pavel Musil figuroval v podzimních volbách na kandidátce subjektu Nezávislí v Bílině – HNHRM, který získal v 29členném zastupitelstvu tři křesla a skončil v opozici. Sám Musil se do zastupitelstva nedostal. Ve své stížnosti poukazuje mimo jiné na kupčení s hlasy voličů.

Krajský soud jeho návrh na zneplatnění hlasování v listopadu zamítl s tím, že důkazy jsou neprůkazné. Šlo o videonahrávky, na nichž lidé uváděli, že dostali stovky korun za hlas pro určitý subjekt. Nebyly však na nich vidět tváře zpovídaných. Nebyla ani uvedena jména. Soud namítl, že „byla točena na základě návodných otázek“.

Soud tehdy zároveň nevzal v potaz několik Musilových důkazů, protože je prý předložil zbytečně opožděně. Musil se proto obrátil na Ústavní soud a ten mu v dubnu vyhověl s tím, že důkazy mohl bez problémů provést, aniž by hrozilo, že kvůli tomu nestihne rozhodnout v zákonné lhůtě.

Předvolávání svědků provázejí problémy

Krajský soud se proto musel návrhem začít zabývat podruhé a doplnit dokazování. To spočívá především ve vyslýchání svědků. K těm původně navrhovaným však přibývají další. Jejich předvolávání také provázejí problémy.

Zatím jich senát vyslechl třináct, přičemž výpovědi některých trvají i několik hodin. Jejich výpovědi o uplácení se liší.

„V úvahu přichází ještě výslech několika mála svědků, v řádu jednotek lidí,“ doplnila mluvčí Marcela Trejbalová.

Stížnost podal Musil loni po volbách sám za sebe. Po rozhodnutí Ústavního soudu se k němu připojily také HNHRM a KSČM.

„Nesouhlasíme s tím, jak volby v Bílině probíhaly. Máme také podezření, že se kupčilo s hlasy,“ uvedl kandidát komunistů a opoziční zastupitel Aleš Tallowitz. „Krajský soud měl už poprvé dost indicií, aby rozhodl o neplatnosti. Když tak neučinil a věc se pak k němu vrátila, rozhodli jsme se připojit,“ dodal.

Bílina bude žít ještě minimálně čtvrt roku v povolební nejistotě

Město, kde se kvůli kupčení s hlasy opakovaly minulé komunální volby, tak dál žije v nejistotě, zda se volby budou, či nebudou opakovat.

„Nepřipouštíme si, že soud rozhodne jinak, než jak tomu bylo poprvé. Nemyslíme si, že by se objevily takové skutečnosti, na jejichž základě by se měl verdikt změnit,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová z vítězného hnutí ANO, které se se stížností neztotožňuje a které tvoří vládnoucí koalici s ODS a uskupením Moje Bílina.

„Rozhodnutí soudu je opravdu těžké odhadnout,“ podotkl k tomu navrhovatel Pavel Musil.

Volbami se zabývala také policie, případ však odložila.