Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

  15:52
S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery Services, dříve známé jako Legios. V době, kdy byl statutárním orgánem firmy, neodváděla společnost za zaměstnance daně, sociální a zdravotní pojištění.

Soud potrestal za totéž i samotnou společnost, která musí státu uhradit půl milionu korun.

Fotogalerie

Prázný byl v představenstvu společnosti od srpna 2013 do října téhož roku. Podle obžaloby neodváděla firma daně, sociální pojištění a další povinné platby za zaměstnance, ačkoli jim částky z platu strhávala. 

Podle žalobkyně Kateřiny Veselé měl za to odpovědnost právě Prázný. Ten jakoukoliv vinu popírá (o kauze více zde). 

„Nastoupil jsem do společnosti, která měla vážné finanční problémy, abych jednal s věřiteli. O žádných konkrétních platbách jsem nerozhodoval. To měly na starosti platební komise, do jejichž rozhodnutí jsem nijak nezasahoval,“ tvrdí Prázný. 

Soudce zvolil mírnější trest

Žalobkyně pro něj požadovala souhrnný trest ve výši čtyř až šesti let vězení, protože jej už dříve potrestal soud v Praze v jiné věci týkající se této společnosti.

Soudce Práznému nakonec vyměřil trest mírnější, a to ve výši tří let s podmíněným odkladem na pět let. Navíc musí uhradit 200 tisíc korun a deset let nesmí působit ve statutárním orgánu žádné společnosti. 

Obžalovanému pomohlo, že z celkové škody 35 milionů uhradil zhruba 4,5 milionu korun a zavázal se uhradit z půjčky dalších 1,6 milionu. 

„Kvůli třem měsícům jsem se profesně zničil a zadlužil na celý život. Kdybych mohl vrátit čas, nikdy bych do této společnosti nevstoupil,“ uvedl v závěrečné řeči. Po vynesení rozsudku se vzdal práva na odvolání.

Firmě hrozil zákaz činnosti

Společnosti Heavy Machinery Services, která je už čtyři roky v insolvenčním řízení, hrozil v krajním případě zákaz činnosti. Žalobkyně ale navrhla peněžitý trest a zveřejnění rozsudku formou inzerátu v celostátních médiích. Soudce jí vyhověl jen v první části. 

„Rádi bychom část škody zaplatili, ale nemůžeme disponovat finanční hotovostí bez souhlasu věřitelského výboru a insolvenční správkyně, několikrát jsme je k tomu vyzývali,“ prohlásil zástupce firmy Miroslav Tenkl. 

Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu na odvolání, stejně jako státní zástupkyně.

Případem se lounský soud začal zabývat v závěru roku 2016. Na lavici obžalovaných se ocitl také Pavel Rybáček. Ten byl předsedou představenstva před Prázným a i za jeho působení firma povinné platby za zaměstnance neodváděla. V květnu ale uhradil 22 milionů korun a soud ho zprostil obžaloby.

Firma je v úpadku od února 2014, věřitelům dluží téměř 3,3 miliardy korun. Donedávna byla největším věřitelem slovenská Všeobecná úvěrová banka, jež ale svou pohledávku postoupila firmě Mitteleuropa Kredit & Immobilien AG.

Doplnění:

Okresní státní zastupitelství v Lounech trestní stíhání Pavla Prázného v srpnu 2020 zastavilo, protože se mu nepodařilo získat účetnictví společnosti Heavy Machinery Services a nebylo možné vyhodnotit, od kdy přesně byla společnost v úpadku. Podle státního zastupitelství tak ani nebylo možné učinit závěr, zda tato společnost měla dostatek finančních prostředků na úhradu povinných odvodů stržených zaměstnancům z jejich mezd.