Jen jsme se bránili, hájí se Lotyši obvinění z vraždy v autobusu

  17:16
Z ubití pasažéra v linkovém autobuse u Barrandovského mostu, k němuž došlo letos v polovině března, viní státní zástupce dva Lotyše. Kauzu začal řešit senát pražského Městského soudu. Za vraždu a výtržnictví Pobalťanům hrozí 10 až 20 let za mřížemi.

Drama se odehrálo odpoledne 13. března odpoledne v autobuse linky 244, směřujícím z Radotína na Smíchovské nádraží (o střelbě v autobuse zde). Lotyši jeli z konečné, kde popili pivo v restauraci, směrem do centra. Žalobce tvrdí, že starší z obou cizinců vyprovokoval hádku s jedenapadesátiletým mužem, který si jel koupit na Smíchov „lítačku“.

Během sporu podle státního zástupce napadený vytáhl plynovou pistoli.Dvaačtyřicetiletý Oleg Lukjanov ho chytil levačkou za ruku, v níž pasažér držel zbraň. U toho však neskončilo. 

„Pravou rukou poškozenému zasadil nejméně 12 silných úderů pěstí do hlavy, zčásti opřené o okénko autobus,“ řekl státní zástupce Tomáš Saňa. Během střetu zazněl i  výstřel, šlo o plynový náboj, vypálený k podlaze.

Do konfliktu se podle Tomáše Sani zapojil i osmadvacetiletý Anton Maslak, ten podle žalobce nejprve napadeného „zašlápl“, aby se nemohl bránit. Bitému muži Lukjanovs poté vykroutil zbraň z ruky, Maslaks poté již bezbranné oběti zasadil tvrdé údery loktem shora do hlavy a zasedl na něj.

Útěk z místa činu

„V útoku oba obvinění pokračovali, i když je cestující prosili, aby oběť nechali být,“ citoval Tomáš Saňa z rozsáhlé žaloby. Poblíž zastávky Lihovar cizinci autobus linky 244 opustili a odjeli. U toho se údajně smáli. Policisté Lotyše zatkli o den později na ubytovně.

Fotogalerie

Zbitého cestujícího odvezla záchranka s vážným poraněním mozku do motolské nemocnice. Navzdory snaze neurochirurgů se z hlubokého bezvědomí již neprobral, zemřel 11. července kvůli zranění hlavy a dalším s tím souvisejícím komplikacím.

Hájil jsem se sebe a ostatní cestující, tak lze shrnout dnešní výpověď Olegse Lukjanovse. „Jen jsem se bránil člověku, který byl k smrti opilý, Netušil jsem, že mě dají do vězení pouze za to, že jsem tomu muži sebral jeho pistoli,“ tvrdil Lukjanovs.

Budu se za něj modlit

Tragický incident podle staršího z Pobalťanů vyprovokovala oběť, ta prý nejprve nadávala jedné z cestující. Poté zahrnul nadávkami i jeho. „Řekl mi, že jsem zas…. Ukrajinec,“ uvedl Lukjanovs. Když se proti tomu ohradil, inkasoval podle své verze tvrdý direkt, po němž mu z hlavy tekla krev.

„Byl jsem v šoku, otřesený, bál jsem se o život. Jen jsem držel jeho ruku se zbraní, kterou jsem mu vykroutil. Bál jsem, aby neublížil mně i dalším lidem v autobuse. Když jsem vystoupil, neviděl jsem na tom muži nějaké zranění,“ uvedl Lukjanovs. Ten také popřel, že z místa činu utekl.

„Odešel jsem, protože jsem neměl zdravotní pojistku a nechtěl jsem platit za ošetření hlavy,“ vysvětloval soudu Lukjanovs, kromě toho se mu také údajně chtělo na WC. Zatčení ho překvapilo. „Toho člověka lituji, budu se za něj celý život modlit, postavím mu pomník,“ zaklínal se obžalovaný.

Dvě rány ze strachu

Na vině je v zásadě oběť, tak vypovídal v úterý také Anton Maslaks. V autobuse 244 seděl na jiném místě, několik sedaček od druhého obviněného, když zaslechl výstřel. „Viděl jsem poté Olega, měl na hlavě krev, snažil se od sebe odtlačit zbraň,“ popisoval situaci mladší z Lotyšů.

Maslaks šel poté příteli na pomoci. „Udeřil jsem ho dvakrát do hlavy. Nevím proč jsem to udělal, asi ze strachu, nebo šoku,“ vysvětloval obžalovaný. Podle jeho názoru napadený byl v pořádku. „Nebyl mrtvý, měl otevřené oči a viděl jsem, jak dýchá,“ sdělil Maslaks.

Zbraň z místa činu odnesli, prý proto, aby její bývalý majitel s ní nemohl již někoho dalšího ohrožovat. Předat ji podle svých slov později chtěli policii. To ale nestihli protože byli dříve zatčeni. Soudce poté Lotyše poslal do vazební cely.

„Nebyl agresivní, tu pistoli si pořídil na obranu,“ popsala oběť jedna z příbuzných. Hlavní líčení v úterý neskončilo, odročilo se kvůli výslechům svědků a znalců.

Autor: