Za zaměstnání Vesecké dostala někdejší šéfka ERÚ Vitásková podmínku

  15:30,  aktualizováno  17:39
Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková pochybila, když jmenovala místopředsedkyní instituce někdejší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Práci ji dala i přes to, že pozice vyžadovala praxi v energetice, kterou Vesecká neměla. Okresního soud v Jihlavě ji potrestal podmínkou.

Alena Vitásková u okresního soudu v Jihlavě v srpnu 2018. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Soudce Zdeněk Chalupa Alenu Vitáskovou odsoudil k trestu dvou let vězení podmínečně odloženému na dobu 30 měsíců. Rozsudek dosud není pravomocný, obhajoba se na místě odvolala.

 „Nelze rezignovat na zákonné požadavky, které jsou striktní. Jmenování doktorky Vesecké je neplatné právní jednání. Je jím narušován i veřejný pořádek. Jedině tehdy, budou – li státní orgány dodržovat zákony, mohou požadovat po občanech, aby i oni zákony dodržovali,“ uvedl po vynesení rozsudku Chalupa. 

Státní zástupce Kamil Špelda navrhoval Vitáskové trest tři a půl roku ve věznici s ostrahou. Podle obžaloby totiž bývalá státní zástupkyně Vesecká nesplňovala podmínku sedmileté praxe v oboru energetiky a z toho tří let ve vedoucí funkci.

„Kvituji, že soud naznal, že paní inženýrka Vitásková svým jmenování doktorky Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu postupovala protiprávně. To znamená, že zneužila pravomoc, která jí byla svěřená,“ uvedl po vynesení rozsudku za státní zastupitelství Ivo Novák.

Úřadu tak podle spisu vznikla škoda přesahující částku jednoho milionu korun. Jde o mzdu včetně odvodů, kterou Vesecká za svou sedmiměsíční práci pro ERÚ na pozici místopředsedkyně inkasovala. Dalších 788 tisíc pak získala na odměnách k platu.

Soud ale nakonec škodu shledal nižší. Byla určena jako rozdíl mezi platem, který pobírala jako místopředsedkyně ERÚ a platem, který brala později jako ředitelka právní sekce a připočetlo se využití služebního auta na cesty za rodinou.

Vitásková ale i tak Vesecké umožnila neoprávněný prospěch. Mohla ji zaměstnat jako ředitelku právní sekce, kde pracovala i po odchodu z pozice místopředsedkyně ERÚ. Tento rozdíl činil několik tisíc korun měsíčně.

Vesecká jako místopředsedkyně ERÚ zodpovídala za právní sekci úřadu. Ve funkci byla od podzimu 2014. Podle žalobce bylo její jmenování pouze účelové.

„Praxi jsem dokládala předloženými dokumenty. Ve svém životopisu jsem uvedla i to, že po dobu výkonu své praxe jsem řešila agendu týkající se subjektů souvisejících s energetickým zákonem,“ vysvětlovala před soudem při minulých jednáních sama Vesecká.

Alena Vitáskováod počátku trvá na své nevině. Jak v létě uvedla, na úřadu funkce, do níž Vesecká nastoupila, existovala do roku 2012. S nástupem někdejší nejvyšší státní žalobkyně byla pouze obnovena. Veseckou zaměstnala proto, že začala narůstat agenda správních a trestních řízení a hledala zkušeného právníka.

Advokát Vitáskové Tomáš Gřivna ve své závěrečné řeči poukázal i na to, že šéfku regulačního úřadu mohl v minulosti odvolat prezident republiky, který měl veškeré informace. „Neudělal to. Naopak její činnost proti takzvaným solárním baronům ocenil státním vyznamenáním,“ zdůraznil obhájce.

Alena Vitásková u jihlavského okresního soudu v létě 2018:

14. srpna 2018

Autoři: ,