Chataře viní, že rozbil motykou lebku muži tábořícímu na jeho pozemku

  14:50
Městský soud v Praze začal projednávat případ loňského pokusu o vraždu v zahrádkářské kolonii v Hloubětíně. Šestapadesátiletý obyvatel jedné z chatek Anton Gál je obžalovaný, že 10. listopadu dopoledne napadl motykou o čtyřiadvacet let mladšího Slováka, který stanoval na jeho pozemku, a vážně mu poranil mozek.

Šestapadesátiletý Anton Gál čelí obvinění z napadení muže, který na jeho pozemku stanoval. | foto: Jan Bohata, MF DNES

„Poškozeného, který byl sehnutý u svého stanu a balil si své věci, napadl úderem motykou do hlavy, vedeným velkou intenzitou,“ popsala čin žalobkyně Radka Myslíková.

Rána podle spisu způsobila vpáčenou tříštivou zlomeninu temenní kosti. Život těžce zraněnému muži zachránili lékaři ve vinohradské nemocnici. Napadení si však vyžádalo vážné následky, obrnu levé paže a nohy. Postiženého čekají další chirurgické zákroky, zdravotní prognóza je nejistá.

Svědci i sám Anton Gál krátce po činu zavolali záchranku a policii. „Chyt jsem se s bezdomovcem, asi jsem ho zrušil,“ řekl Gál operátorovi policejní tísňové linky. Svědek pak s dispečinkem záchranky hovořil přímo o napadení motykou.

Motyku na mě narafičili, tvrdí obžalovaný

Někdejší armádní důstojník, absolvent letecké akademie, expolicista a šofér, dnes invalidní důchodce Anton Gál při úterní výpovědi řekl, že se jen bránil. Uvedl, že muže, který tábořil na jeho parcele, chtěl vyhodit, protože si u něj dávali dostaveníčko narkomané a dělali nepořádek před chatkou, v níž žil.

„Obvinění nechápu. Poškozený mne napadl, prošlápl mi nohu, já se bránil jen rukama, odstrčil ho, on odletěl na zem. Motyka tam nebyla, našla se až čtvrtý den. Oni to na mě narafičili, aby se mě zbavili,“ tvrdil Gál, který podle svých slov „táborníkům“ dříve posekal lán konopí a posílal na ně policii.

Gál tvrdí, že se muž zranil pádem na hranatý kus obrubníku. Soudní lékařka Olga Tatičová to ale při výpovědi odmítla.

„Pokud by došlo k pádu na kámen, zlomenina by měla odlišný tvar,“ uvedla mimo jiné.

Psychiatr navrhl protialkoholní léčení

Obžalovaný Gál je podle psychiatra vznětlivé povahy, jednal v afektu a svou roli hrál i alkohol. Duševní nemoc lékař vyloučil, diagnostikoval smíšenou poruchu osobnosti.

„Vzhledem k okolnostem navrhuji uložení ochranné léčby protialkoholní ambulantní formou,“ řekl psychiatr Vlastimil Tichý.

Psycholog pak uvedl, že možnost Gálovy resocializace je značně snížená, a to vzhledem k poruše osobnosti a kombinaci vznětlivosti a alkoholu.

Před soudem defilovaly též některé rázovité postavičky zahrádkářské kolonie v Hloubětíně.

„Je zlý člověk, napovídal o sobě spoustu pohádek. Třeba že sloužil v cizinecké legii, anebo je mistrem umění šaolin,“ sdělil soudu o obžalovaném jeden ze svědků. A dodal, že krátce po útoku Gál smrtí hrozil také jemu.

Svědci jsou na Slovensku, pomoci by mohla telekonference

„Byl to velký pán. Když cítil nějakou neposlušnost, bylo zle,“ přidala obyvatelka kolonie.

Se sháněním dalších svědků to ovšem předsedkyně senátu bude mít těžší. Oběť se léčí na rodném Slovensku a není schopna cesty do Prahy.

Na Slovensku se nachází i jeho kamarád, který napadení viděl. Pobývá v jedné z tamních věznic, kde bude ještě takřka dva roky. Soudkyně se proto pokusí zajistit výslech obou prostřednictvím telekonference.

Úkol dopravit k městskému soudu dalšího důležitého svědka připadne kriminalistům, kteří ho budou hledat v pražské bezdomovecké komunitě. Hlavní líčení bude proto pokračovat až v červenci. 

Autor: