Praha vyhrála u soudu boj o Holešovickou tržnici, nájemce musí splatit dluh

  16:52
Obvodní soud pro Prahu 7 se ve sporu o pronájem Holešovické tržnice přiklonil na stranu hlavního města, které areál vlastní. Dosavadní pronajímatel Delta center musí prostory vyklidit a Praze doplatit dluh čtvrt miliardy korun. Verdikt není pravomocný.

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

O novém vývoji v letitém sporu informoval magistrát hlavního města Prahy. Společnost musí do třiceti dnů od nabytí právní moci areál vyklidit a uhradit městu nahromaděný dluh za nájemné -  ve výši 246 milionů korun.

Fotogalerie

„Tento areál s prvky secese a novorenesance ale dnes symbolizují stánky s levnými tretkami a nevěstinec. Důvod je jednoduchý: politici tržnici v minulosti vzali Pražanům a pronajali soukromé firmě v podstatě na bianko šek,“ komentoval situaci náměstek primátora Pavel Vyhnánek.

Naráží tak na fakt, že město v roce 2012 zažalovalo společnost Delta center za to, že paralyzovala rozvoj tržnice. Smlouvu na pronájem společnost získala v roce 1995, tehdy ještě jako Delta Climatizer, na dalších padesát let.

„Nájemce měl investovat do areálu, ale neinvestoval. Přesto si domnělé investice započítával proti nájmu a městu tak nic neplatil. Proto město nájemní smlouvu vypovědělo, dlužné nájemné začalo po nájemci vymáhat,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rozsudek není pravomocný a Delta center se proti němu může odvolat.

Praha už dlouhodobě usiluje o revitalizaci areálu tržnice. Rekonstrukce by se měly dočkat některé výstavní haly, vodárenská věž a vzniknout by zde mohl bulvár se stromy a prostor pro umělce.

Areál bývalých jatek byl vybudován v letech 1893 až 1895 a je zapsanou kulturní památkou.

O plánované rekonstrukci tržnice mluvil pro iDNES.cz její správce Karel Král.

Autor: