Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

  15:56
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat pejorativní výrazy. I tak by se dal shrnout závěr jeho soudního sporu se zbrojařem Martinem Rudolfem.

Martin Netolický | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hejtman Netolický o něm mluvil na setkání s občany v Králíkách v prosinci 2015 jako o gaunerovi. 

Žalobu na ochranu osobnosti, kterou Rudolf podal, ve čtvrtek pardubický odvolací soud zamítl, hejtman se mu omlouvat nemusí. Podle soudců ale neměl slovo gauner ve veřejném prostoru politik použít. 

„Výrok je to nepochybně nevhodný, ale není zcela neakceptovatelný,“ uvedl soudce pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové Radek Kopsa.

Spor tím patrně skončil. Rudolf řekl, že už dál se soudit nehodlá. „Jsem rád, že mu to neprošlo jen tak,“ uvedl na adresu hejtmana.

Martin Netolický o majiteli skladu munice ve Slatině u Vysokého Mýta Martinu Rudolfovi mluvil při setkání s občany v Králíkách, kde se hovořilo o úplně jiném tématu - o uprchlících. 

Nevhodný výraz za skladování desítek tun munice v kravíně

„Nejsem zvyklý vést diskusi s gaunery. Například Slatina u Vysokého Mýta, nelegální muniční sklad. To je gauner, kde půjdu až do důsledků, a to vám všem tady garantuji, protože aby někdo v kravíně skladoval desítky tun munice a tvrdil mně, že já jsem ten, kdo mu brání v podnikání, tak to mi samozřejmě vadí,“ řekl tehdy hejtman.

Kriminalisté Rudolfa tehdy podezřívali z trestného činu nedovoleného ozbrojování, kontroly prokázaly nepořádek v dokladech i v samotných skladech. Jeho firmy dostaly několik pokut, ale trestní stíhání bylo zrušeno.

Rudolfův právní zástupce Michal Pacovský řekl, že Netolického vyjádření byl exces. „Je to vzdělaný člověk, zkušený politik, mohl se vyjádřit jinak, tisíci způsoby. Myslím, že ho k tomu vedly osobní důvody,“ uvedl před soudem.

Popravdě řečeno podnikatel obchodující se zbraněmi brnkal na nervy Netolickému po celý rok 2015. Na svém webu ho častoval různými karikaturami, fotografiemi a ironickými komentáři.

Žalobu na ochranu osobnosti poprvé řešil Okresní soud v Ústí nad Orlicí bezmála před dvěma roky a dospěl k závěru, že Netolický za své výroky neodpovídá a žalován by mohl být Pardubický kraj, který zastupoval. 

Odvolací krajský soud to odmítl s tím, že kraji přece nelze přičítat výroky typu, že je někdo gauner. Okresní soud žalobu zamítl i napodruhé s argumentem, že hejtman věřil ve správnost podkladů, které měl, a že jednal v dobré víře. Odvolací soud tentokrát jeho rozhodnutí potvrdil.