Exstarostu soudí za nevýhodnou dohodu. Fryšava může přijít o miliony

  16:00
Před žďárským soudem stanul bývalý starosta Fryšavy pod Žákovou horou Josef Fiala. Podle obžaloby obec poškodil, když před lety podepsal s firmou, která ve vsi stavěla kanalizaci a čistírnu odpadních vod, dohodu o zkrácení záručních dob na dodané dílo.

Fryšavě teď kvůli této dohodě hrozí, že bude muset vrátit část státní dotace. I s penále by pak musela zaplatit téměř 30 milionů korun.

„Žalobu v celém rozsahu odmítám a nesouhlasím s ní. Celá kauza na mě byla navlečená a objednaná. Cítím obrovskou křivdu. Nechal jsem na obci kus zdraví, nervů a mám zkažený kus života,“ pronesl před soudem Fiala.

Ten na podzim 2013 vyjednával se společností Insta CZ, která byla dodavatelem stavby, o tom, jak zaplatit neplánované vícepráce. Ty měly vyjít na 2,5 milionu korun. Obec si na ně dokázala vyjednat zhruba milionový příspěvek u Státního fondu životního prostředí.

Jenže na zbylou částku už podle Fialy neměla peníze. Proto začala vznikat dohoda o tom, že se společnost Insta vzdá svých nároků na zaplacení víceprací a Fryšava na oplátku bude souhlasit se zkrácením záruční lhůty u stavebních prací ze 120 měsíců na polovinu.

„Dohoda byla pro obec výhodnější než pro stavební firmu,“ stojí si za svým bývalý starosta Fiala, který se hájí tím, že nechtěl zadlužit obec.

Dohodu s firmou následně schválilo zastupitelstvo a o deset dní později ji starosta i zástupce stavební firmy podepsali.

Jenže ve smlouvě se mluví také o tom, že se krátí záruční doba nejen stavebních objektů, ale také technologické části čistírny odpadních vod. A to z šesti let na čtyři roky. Podle spisu ale neměli zastupitelé o tomto bodě smlouvy ani ponětí a neschválili ho.

Fiala před soudem pronesl, že se o tomto ustanovení v dohodě dozvěděl asi až po roce. „Muselo dojít k nějaké machinaci. Ta dohoda byla sepsaná na třech stranách a muselo dojít k záměně toho středního listu,“ hájil se exstarosta u soudu.

Když však dostal otázku, zda smlouvu před podpisem četl, řekl, že ne. „Celou jsem ji nečetl. Partnerovi jsem věřil,“ prohlásil Fiala.

Bezmála patnáct milionů korun tvoří penále

Právě kvůli zkrácení záruční doby dostala Fryšava 12 milionů pokutu za porušení dotačních podmínek. Délka záruky byla podle obžaloby také jedním z hodnoticích kritérií zakázky a podstatným způsobem rozhodla o vítězi.

Dohromady musí Fryšava za porušení rozpočtové kázně při stavbě kanalizace a čistírny odpadních vod vrátit asi 14,8 milionu korun. Stejnou sumu pak tvoří penále. Obec se proti tomu brání.

„Budeme čekat, jak o pokutě rozhodne správní soud. To je však záležitost na několik příštích let,“ míní nynější místostarosta Michal Němec.

Fialu viní také z toho, že obecní kasu připravil o 94 tisíc korun

Bývalý starosta Fiala se u soudu zároveň zpovídá z toho, že podle žalobce připravil obecní kasu o 94 tisíc korun. Tyto peníze do ní měly přitéct za zvýšené stočné po stavbě čistírny odpadních vod. Ke zvýšení stočného se měl starosta zavázat při poskytnutí dotace. K tomuto kroku se však nakonec neodhodlal.

„Lidé si museli nové přípojky zaplatit sami. Nemohl jsem za nimi přijít a říct, že budou platit víc,“ hájil se Fiala. Nižší stočné Fiala mimo jiné zdůvodnil tím, že čistírna byla ve zkušebním provozu, kdy podle něj nemusela požadavek naplňovat.

Fialovi hrozí až pět let vězení. Rozsudek v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v polovině října.

Stavba kanalizace a čistírny odpadních vod začala ve Fryšavě v roce 2009. Skončila před pěti lety a vyšla na více než 50 milionů korun. Obec na ni získala dotaci ve výši 37,5 milionu korun.