Za napadení nožem v drogovém opojení poslal soud nepříčetného do detence

  16:18
Krajský soud v Pardubicích upustil od potrestání sedmatřicetiletého Patrika R. a nařídil mu pobyt v detenci. Za napadení dětí a muže nožem musí zaplatit zdravotním pojišťovnám více než sto tisíc korun a uhradit nemajetkovou újmu napadeným.

Obžalovanému Patrikovi R. hrozí za útok na dítě a pobodání muže až deset let vězení. | foto: iDNES.cz

Obžalovaný vinu od začátku přijímá, vzdal se práva na odvolání. Rozsudek ovšem zatím pravomocný není, lhůtu si totiž ponechala státní zástupkyně.

„Vinu cítím. To, co je uvedeno v obžalobě, se takhle asi stalo, ale já si nic nepamatuji,“ řekl před soudem sedmatřicetiletý Patrik R. který je synovcem omilostněného vraha Jiřího Kajínka.

Odsouzený loni 11. července navečer vykouřil větší množství marihuany. V psychotickém stavu, který se u něj po požití drogy dostavil, se stal nepříčetným z nedbalosti.

Podle verdiktu nemohl rozpoznat protiprávnost svého jednání a ovládat ho a bez jakéhokoli náznaku a varování s kuchyňským nožem v ruce nejprve zezadu uchopil nezletilou dívku a přejel jí tupou stranou nože po krku.

Zranění jí nezpůsobil, ovšem hned otočil nůž ostřím k sobě, uchopil zezadu pod krkem další nezletilé dítě a způsobil mu na krku řezné poranění.

Poté napadl muže, který se snažil zabránit jeho útokům, a bodl ho nožem do levé přední strany hrudníku a způsobil mu krvácení a průnik vzduchu do levé pohrudniční dutiny.

Pobodaný muž je stále v těžkém kómatu v nemocnici a jeho stav je velmi vážný. Napadené děti měly ze začátku psychické problémy, ale teď už podle jejich matky na celou událost zapomněly.

Obžalovaný má podle svých slov s drogami bohaté zkušenosti. „Od šestnácti let beru pervitin a různé halucinogeny. Vím ale, jak se po drogách chovám, dokážu se ovládat a tohle bylo jiné. Měl jsem pocit, že mě chtěli otrávit jídlem, které jsem před tím dostal. Nikdy jsem se takhle necítil,“ vypověděl obžalovaný.

„Synovec nikdy nechtěl být hospitalizovaný a vždy hrozil reversem. Policie i doktoři sestře řekli, že dokud něco neprovede, nemůžou nic dělat. I když jsme věděli, že je kvůli své nemoci sobě i ostatním nebezpečný,“ řekl v minulosti televizi Prima strýc obžalovaného Jiří Kajínek.