Za fiktivní opravy a podvody dostal automechanik šest a půl roku vězení

  11:02
Krajský soud v Pardubicích poslal za podvody na 6,5 roku do vězení Lukáše Slezáka. Ten je obžalovaný, že od lidí, kteří prodávali své vozy, auta vylákal, aniž by za ně zaplatil plnou cenu. Jiným šoférům slíbil opravy, které neprovedl, ale nechal si je zaplatit. Motoristy tak připravil o bezmála 6 milionů korun.

Lukáš Slezák před hlavním líčením u Krajského soudu v Pardubicích. | foto: iDNES.cz

Podle obžaloby třiatřicetiletý Lukáš Slezák z míst svých bydlišť ve Skutči, Praze 9 a Chrasti u Chrudimi vyhledával lidi, kteří chtěli prodat osobní auto nebo poptávali opravu vozidel či náhradní díly.

„Měl v úmyslu se těchto předmětů zmocnit a obohatit se. Proto předstíral před poškozenými zájem tato vozidla zakoupit, či si je pronajmout,“ uvedla v rozsudku soudkyně Anna Sobotková.

Spis také uvádí, že aby obžalovaný přesvědčil poškozené, že jedná s poctivým záměrem, nabízel a vyplácel jim i zálohy. 

Když ale získal motorová vozidla do svého držení, zbylou částku do plné ceny už prodávajícím nedoplatil a s vozy nakládal jako s vlastními. Prodával je dalším zájemcům. 

Podle spisu podobně postupoval, i když od zákazníků přebíral porouchané automobily, které měl opravit. Podle žalobce smluvenou práci neodvedl, ale nechal si ji zaplatit. Nespokojení zákazníci se pak marně domáhali vrácení peněz.

Takto získanou hotovost si obžalovaný nechával pro svoji potřebu. Celkem tak způsobil desítkám poškozených škodu ve výši bezmála pět milionů korun.

Falšoval protokoly o testování repasovaných dílů

Navíc v letech 2015 až 2017 nabízel prostřednictvím inzerátů na internetu opravy a přestavby motorů automobilů, opravy a repase vstřikovacích čerpadel, případně i jiné služby.

Jenže ty podle obžaloby pouze předstíral. Byl si vědom, že práce v nabízeném rozsahu není schopen provést, protože k tomu nemá náležité vybavení. Na některých motorech vůbec nepracoval.

Poškozeným pak tvrdil, že opravená a repasovaná vstřikovací čerpadla jsou stoprocentně funkční a mají protokol z autorizované testovací stanice. Také uváděl, že čerpadla jsou repasovaná s použitím originálních náhradních dílů a jsou kalibrovaná na certifikovaném testovacím zařízení.

„Vědomě tak uváděl lživé informace, neboť repasované díly netestoval na autorizované stanici, protože jí ani nedisponoval. Protokoly o tomto testování vytvářel sám na počítači podle předlohy a data do nich zapsaná falšoval a upravoval tak, aby protokol vzbuzoval přesvědčení o řádně provedeném otestování dílu,“ uvedla v rozsudku Sobotková.

Obžalovaný někdy vystupoval i pod falešnými jmény

V některých případech před zájemci Slezák vystupoval dokonce pod smyšlenými jmény, a to jako Ladislav Fišer, či Dostál nebo jménem smyšlené a neexistující společnosti PRO Diesel Tech s.r.o., pod jejímž označením též vydával doklady a smyšlené protokoly o testování.

Za podvod už byl Slezák v minulosti trestaný, soud jej však podmíněně propustil, a to na zkušební dobu pěti let. V té se ovšem obžalovaný k podvodům vrátil.

„Po propuštění z vězení jsem bydlel u matky a měl jsem nastoupit do práce. Ale při zdravotní prohlídce zjistila obvodní lékařka, že mám vážně nemocné ledviny, jedna pracuje na dvacet, druhá na třináct procent. Dostal jsem invalidní důchod třetího stupně a 4700 korun měsíčně, z čehož nebylo možné vyžít,“ popsal při výslechu obžalovaný.

Proto si přivydělával brigádně, pomáhal otci, který měl stavební živnost. Ten však náhle zemřel a tím Slezák přišel o zdroj příjmů. Do toho obžalovanému začaly selhávat ledviny a dojížděl do Chrudimské nemocnice třikrát týdně na dialýzu.

„Neměl jsem jinou možnost, jak si vydělat peníze. Zkopíroval jsem inzeráty na internetových portálech a začal podnikat,“ vypověděl Slezák. Obžalovaný se vzdal práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu.