V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

  15:52
V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý poklad. Návštěvníci si vše budou moci prohlédnout během první zářijové soboty.

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět pozůstatky hradební zdi původního sokolovského hradu z 13. století. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovské muzeum s projektem začalo před dvěma lety, a to za vydatné pomoci kraje a města.

„Stavební části, která se uskutečnila od loňského listopadu do letošního dubna, předcházely před dvěma lety práce, během kterých jsme museli bourat novodobé vyzdívky. Ty souvisely s přípravou původního záměru, kdy ve sklepení měla vzniknout vinárna,“ přiblížil ředitel muzea Michael Rund. 

Během stavebních prací přitom došlo k několika archeologickým objevům, které se stanou součástí nové expozice.

„Na dvou místech prezentujeme základy původního sokolovského hradu a také například dvě střílny, které souvisejí s obdobím kolem roku 1480. V tu dobu šlo o druhý hrad, který vznikl na základech toho původního a už vypadal podobně jako náš současný zámek,“ uvedl Michael Rund. 

Lidé uvidí nápisy vězňů, někdejší koupelnu i zlatý poklad

Kromě toho návštěvníci uvidí také pozůstatky někdejší koupelny, nápisy vězňů ze 17. století a pilíře původního padacího mostu. Lákadlem pro návštěvníky bude také zlatý poklad, který je nyní uložený v trezoru. V roce 1994 ho ze země vyhrábl bagrista při stavebních úpravách na dvoře dnešního ředitelství muzea řečeného myslivna. Ve výkopu balíček našla pracovnice historického oddělení muzea. 

Do kolekce šperků, které pocházejí z druhé poloviny 19. a z počátku 20. století, patří například zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, perlové náhrdelníky, náramky či čelenka. Patrně už se nikdy nepodaří zjistit, komu patřily a kdo a proč je schoval. Soubor šperků mohli lidé po restaurování vidět jen dvakrát, naposledy před šesti lety.

Jedním z odborníků, který se na tamních výzkumech podílel, je karlovarský archeolog Jiří Klsák. Netají se tím, že pravým sokolovským pokladem pro něj není kolekce šperků, ale právě základy původní sokolovské tvrze. Nápad vytvořit ve sklepení klenotnici se mu však zamlouvá. 

„Myslím, že je to dobré místo a předměty jsou vytipovány pro speciální prostory. Nejde o časovou přímku, ale o unikáty z jednotlivých sběratelských sfér,“ uvedl. 

S Jiřím Klsákem souhlasí i Michael Rund. „I kdybychom nevystavovali zlatý poklad, archeologické nálezy samotné jsou velice zajímavé,“ doplnil.

Návštěvníky postraší Drákula

Sokolovské muzeum momentálně čeká na dodávku bezpečnostních vitrín a figurín. Poté se pustí do instalace. „Jediné s čím ještě počkáme, budou vitríny s expozicí archeologie a mineralogie. Využijeme toho, že máme velkou místnost ve sklepení volnou a chystáme tam strašidelnou výstavu o Drákulovi. Věříme, že přiláká další návštěvníky,“ prozradil Michael Rund. 

Obě expozice si zatím mohou zájemci prohlédnout v přízemí zámku. K vidění je tam velká výstava týkající se výročí 740 let od první zmínky o Sokolovu.

Celkové náklady na zpřístupnění sklepení dosáhly částky zhruba 15,8 milionu korun. „Jsme rádi, že se nám je podařilo oproti původnímu předpokladu snížit o více než 2,2 milionu korun. Město Sokolov se na rekonstrukci podílelo 3 miliony korun, zbytek hradil Karlovarský kraj,“ informovala hejtmančina náměstkyně pro kulturu Daniela Seifertová. 

Největší položkou v rozpočtu byly podle ní stavební úpravy, další peníze stály bezpečnostní vitríny, nový nábytek a figuríny. Expozici oživí například voják ze třicetileté války či hraběnka Nosticová. Ta se bude koupat v právě prostorách někdejší koupelny.

Zpřístupnění nové expozice se uskuteční během oslav Dnů evropského dědictví, které připadají na 7. září. Doprovázet jej bude kulturní program, ve městě se uskuteční tradiční Den horníků a hornická pouť, během nichž si Sokolov připomene své významné výročí.

17. prosince 2018